Predstavnici pravoslavne crkve borave u Crnoj Gori povodom obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta osvećenja novoizgrađenog Hrama Hristovog Vaskrsenja, a Ðukanović je izrazio zadovoljstvo što su Crna Gora i Podgorica bili mesto obeležavanja ovako značajnog događaja iz hrišćanske istorije.

Milanski edikt svojom vanvremenskom porukom afirmiše mir, toleranciju i razumevanje, rekao je Ðukanović.

On je ukazao da je duh ovog dokumenta utkan u principe i standarde na kojima počiva savremeno demokratsko društvo, na kojima su utemeljene međunarodne organizacije koje doprinose miru u svetu, pre svega Ujedinjene nacije, Savet Evrope i OEBS.

Ðukanović je iskazao zahvalnost verskim velikodostojnicima na poseti, koja predstavlja gest uvažavanja Crne Gore i njenih građana, kao i priznanje svima koji su svojom posvećenošću i istrajnošću učestvovali u izgradnji Hrama Hristovog Vaskrsenja.

"S pravom su Crnogorci danas ponosni na međuversku, međuetničku i međunacionalnu toleranciju, koja predstavlja deo njihovog bića i istorije", rekao je Ðukanović.

Patrijarh Vartolomej je, ukazujući na vrednosti na koje nas upućuje Milanski edikt, posebno naglasio značaj zajedničkog zalaganja za afirmaciju dijaloga među religijama na svim nivoima.

Ðukanović je ukazao da je država svesna postojanja podele u pravoslavnoj zajednici i podsetio "da smo zajednički, mudrošću i razumevanjem u prethodnom periodu, ostvarili obnovu crnogorske nezavisnosti".

Ðukanović je rekao da je uveren da će, svi zajedno, "razumnim i odgovornim postupanjem, spremnošću da čujemo i razumemo jedni druge, prevazilazeći našu tradicionalnu violentnost, doprineti rešenju koje će dovesti do prevazilaženja podela unutar pravoslavne zajednice".

Ðukanoviću je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije uručio je povelju Velikog dobrotvora Sabornog Hrama i reprodukciju hrišćanskig diskosa, koji se čuva u Ermitražu, kao priznanje Vladi za doprinos izgradnji Hrama Hristovog Vaskrsenja

U Podgorici je danas osveštan Saborni hram Hristovog vaskresenja, najveća pravoslavna bogomolja u Crnoj Gori.

Đukanović nije prisustvovao ovoj svečanosti, jer je u Baru prisustvovao obeležavanju važnog državnog jubileja - Dana Vojske Crne Gore (VCG).

On je rekao da je prisustvom svečanosti u Baru izrazio svoje poštovanje prema pripadnicima VCG, navodeći da je od države pokazan i potreban nivo poštovanja prema Crkvi.

Komentarišući ocene Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) da se ta kanonski nepriznata verska organizacija nalazi u ponižavajućem položaju, Đukanović je kazao da je veoma važno razgraničiti šta su čije ustavne i zakonske odgovornosti.

Prema njegovim rečima, država je, prema Ustavu, obavezna da garantuje slobodu veroispovesti, odnosno da neće arbitrirati u verskim pitanjima.

Đukanović je, kako prenose podgorički mediji, poručio CPC-u da, umesto kritike državi, treba da pokažu istrajnost, mudrost i čvrstinu opredeljanja u ispunjenju svojih ciljeva.

"Nemam ništa protiv da se svi vernici, uključujući i vernike CPC-a, bore za obnovu autokefalnosti, ali oni moraju uložiti potreban entuzijam, potrebno znanje i mudrost da ostvare ono što je njihov cilj", kazao je crnogorski premijer.

Osveštanju su prisustvovali poglavari pravoslavnih crkava, među kojima srpski patrijarh Irinej, vaseljenski patrijarh Vartolomej, jerusalemski patrijarh Teofil i patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril.

Prisustvovali su i crnogorski predsednik Filip Vujanović, potpredsednik Vlade Crne Gore i šef diplomatije Igor Lukšić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predstavnici drugih hrišćanskih crkava i verskih zajednica i svih crnogorskih opozicionih stranaka

Srpski patrijarh Irinej kazao je danas da osveštenje Sabornog hrama Hristovog vaskresenja u Podgorici predstavlja veliki i slavni dan ne samo za našu Crkvu i narod, već i za čitavo pravoslavlje i hrišćanstvo.

Prema njegovim rečima, osveštanje Sabornog hrama SPC u Podgorici je kruna proslave godišnjice Milanskog edikta.

"Neka ovaj hram vaskrsne svako dobro i istinu i da nas vodi putem mira i sloge. Za te stvari moliće se ovaj hram, ali i svi oni koji budu ulazili u njega", kazao je patrijarh Irinej.

On je istakao da Saborni hram SPC u Podgorici predstavlja ponos naše vere i izrazio zahvalnost svima koji su pomogli njegovu gradnju.

Vaseljenski patrijarh Vartolomej pozvao je danas, nakon osveštanja Sabornog hrama Hristovog vaskresenja u Podgorici, na jedinstvo pravoslavne crkve u Crnoj Gori i poštovanje kanona.

On je naveo da osveštanje Sabornog hrama predstavlja poziv na jedinstvo crkve, dodajući da niko nema vlast da stvara nove pravoslavne crkve na ovom prostoru.

Crkva nije udruženje i sud ne određuje njeno postojanje i status, već je Hristos osnovao i njom samo mogu da upravljaju njegovi apostoli i njihovi naslednici, a ne bilo ko koji oko sebe okupi svoje pristalice u tu organizaciju nazove crkvom, istakao je patrijarh Vartolomej.

Patrijarh Kiril pozvao je na očuvanje jedinstva pravoslavaca u Crnoj Gori.
"Čuvajte veru pravoslavnu, u njoj je naše spasenje", istakao je on, naglasivši da je Saborni hram u Podgorici simbol vere naroda Crne Gore.

"Hram nije moguće podići dekretom vlasti, već se on zida tamo gde postoji narodna volja za božjim hramom", naveo je ruski patrijarh.

Povodom osveštanja  u saborni hram je donesena ruka Svetog Jovana Krstitelja i čestica Časnog krsta.

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije rekao je sinoć, na svečanoj akademiji povodom osveštenja sabornog hrama, da ova bogomolja predstavlja poziv na praštanje i pomirenje u Crnoj Gori.

Saborni hram u Podgorici, čije je izgradnja trajala dve decenije, ima 1.380 metara kvadratnih, sedam krstova na kupolama, kao i 17 zvona od kojih je jedno teško 11 tona i najveće je na Balkanu.