Projekt je dovršen i za koji dan će put Brisela, a ako novac iz evropskih fondova bude odobren, što se čini veoma izvesnim, već sledeće godine počeće veliki radovi na uređenju celog mesta.
Tito je očito još uvek jak brend koji može da otvori i vrata evropskih fondova, a vešti Zagorci su to vrlo dobro shvatili.
Iako u Zagorju kažu da nikom danas nije na pameti jačanje kulta Titove ličnosti, ipak se računa sa Maršalovim imidžom koji otvara vrata i evropskih fondova.
Biće u Kumrovcu svega i svačega, od luksuznog hotela sa pet zvezdica, na mestu bivše Titove rezidencije do pravog zabavnog parka u kojem će mladi moći da saznaju i o istoriji i o običajima tog kraja, ali i da se dobro provedu, pišu Novosti. Procenjuje se da će 50.000 ljudi godišnje doći u Kumrovec, a bivša politička škola biće pretvorena u kongresni centar. Titova rodna kuća, ispred koje je spomenik Antunu Augustinčiću, ostaće centar događanja, jer će sve ionako biti podređeno Titovom liku i delu. Na projektu su radili istoričari, ali i mnogi koji se razumeju pre svega u biznis, pa bi Titolend bio spoj edukativnog i zabavnog sadržaja, koji će pre svega donositi pare.
Iznad Titove rodne kuće smeštena je bivša rezidencija, koju su gradili nemački zarobljenici u Drugom svetskom ratu, a 1962. godine pretvorena je u Titovu vilu. Sada je zapuštena, a projekt predviđa da bude preuređena u luksuzni hotel gde bi odsedali gosti sa dubljim džepovima. Njima bi na raspolaganju bilo sve, od bazena do zabavnih sadržaja, a za one koji neće moći da uživaju u luksuzu sa pet zvezdica gradiće se manje raskošni smeštajni kapaciteti. U planu su i restorani, prodavnice, a u Spomen-domu predviđeni su brojni kulturni sadržaji. Filmadžije su bacile oko na Spomen-dom, gde je uvek bila spremna i filmska oprema kako bi Tito mogao da pogleda film za vreme boravka u svom rodnom mestu.
Ideja što učiniti sa zgradom velelepne političke škole "Josip Broz Tito", iz koje je dr Stipe Šuvar, nekadašnji visoko pozicionirani partijski kadar iz Hrvatske i jedan od najboljih ministara kulture u istoriji Hrvatske, drmao i oblačio, bilo je do sada mnogo. Predlagalo se da bude ustupljena crkvi, ali to bi ipak bilo previše, piše ovaj list.
Zatim je zgrada nuđena Kinezima da je pretvore u Tehnološki centar. Nuđena je i na prodaju bilo kome i za bilo šta, ali kupaca nije bilo. Reč je o zgradi koja se i dalje održava, ali se u njoj ništa ne događa. Čak 6.550 kvadrata zjapi prazno, a godišnje održavanje košta 300.000 evra, iako je prošlih godina iz zgrade i sa nje odneseno sve što se odneti dalo, osim marksističke literature, piše dopisnik Novosti.
Muzej "Staro selo Kumrovec" i do sada je privlačio pažnju, jer je reč o najvećem etnografskom muzeju na otvorenom u Hrvatskoj. U tridesetak objekata vidi se seoski život u tom kraju, iz kojeg je potekao Josip Broz. Sada bi sve to bilo prošireno, uz mnoge zabavne sadržaje bez kojih je savremeni turizam nezamisliv.
Ako Evropljani prepoznaju projekat Titolenda to se više neće događati. Svi će, od mladih do starih, dobiti razne sadržaje za odmor i zabavu, a ime Josipa Broza Tita moglo bi spretnim Zagorcima doneti milione evra od škrtih Evropljana, koji teška srca dreše kesu novopridošloj Hrvatskoj.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji