Arapi zemlju kupuju preko posrednika i nisu darežljivi, pa do velikih parcela dolaze prilično jeftino, tvrdi jedan od saradnika budućih investora u izjavi za RT Republike Srpske.

"Njih interesuju velike parcele, 30 dunuma (10 ari) i više, van grada. Ovde im je jeftino, dopada im se, novac u BiH unose preko BBI banke, osnivaju agencije, preko kojih kupuju", naveo je sagovornik RT RS-a.

Srbi žive u nemaštini, a arapski novac miriše na bolji život, tvrde u Demokratskoj inicijativi sarajevskih Srba. Poznati su im slučajevi da su Arapi preko posrednika Bošnjaka, koji poznaju teren, kupovali srpska imanja.

"Posebno gde ima vode, to im je jako važno. Pa i meni su dolazili, možda ću i ja prodati", kaže Jovo Janjić, predsednik Udruženja demokratska inicijativa sarajevskih Srba.

U Službi za poslove sa strancima za devet meseci ove godine zabeležili su povećanje poseta iz arapskih zemalja. Prema zakonima BiH, stranci ne mogu da kupe nekretnine, ali preduzeća koja osnivaju - mogu.

Direktor Službe za poslove sa strancima BiH Dragan Mektić kaže da prate rad ovih preduzeća.

"Ako su fiktivne firme, mi ćemo da ih zatvorimo i da izreknemo mere proterivanja iz BiH takvom stranom državljaninu", objašnjava Mektić.

Investitori iz Kuvajta, Katara, Saudijske Arabije... poslove sklapaju i odsedaju u elitnom sarajevskom hotelu "Bristol" , koji je u vlasništvu arapskog kapitala. Arapi, podseća se, grade i najveći poslovni centar u Sarajevu, "El-Šidi". U apartmanima, koje su već izgradili u okolini Sarajeva, borave samo nekoliko meseci godišnje, a onda ih preprodaju sunarodnicima.

Kako RTRS nezvanično saznaje, u sarajevskom naselju Dobroševići investitori iz Kuvajta planiraju da sagrade više od 30 stambenih jedinica.