Reformu pravosuđa EU je već u više navrata kritikovala, podsetio je Kacin zamolivši da ocena o tužilaštvu kao najslabijoj tački pravosuđa ne bude shvaćena kao mešanje u unutrašnja pitanja naše zemlje.

"To jednostavno ne funkcioniše. Ako imate samo dva pokrenuta slučaja po novom uređenju, to govori da je to tužilaštvo ili nesposobno, ili ideološko, ili kastrirano. Ne znam u čemu je tačno problem, ali kod vas tužilaštvo ne postoji", naveo je Kacin i dodao da je zabrinjavajuće ukoliko tužilaštvo nije u stanju da bez pomoći policije napiše optužnicu i da to mora da zabrine srpsku vladu i skupštinu.

Podsetio je da iz EU dolaze jasne poruke da se ispita svaki konkretan slučaj po članu 359 i da li postoji osnova da se po novom članu zakona 234 i dalje goni ista osoba (za zloupotrebu službenog položaja), a da to što je automatski prevedeno 95 odsto slučajeva, a da tužilašto nije bilo u stanju da odustane od gonjenja ni u jednom od njih, govori da ono uopšte ne radi.

Kako kaže, to je najgora poruka koju je srpsko pravosuđe uputilo svojim građanima i EU, zbog čega će, smatra Kacin, država imati problema u otvaranju poglavlja 23 i 24 (o pravosuđu) tokom pregovora o pristupanju u EU.

Govoreći o svom izveštaju o Srbiji Kacin je naveo da je rok za amandmane na nacrt tog izveštaja, a koji je predstavljen Odboru za međunarodne odnose EP, istekao pre dva dana, te da je u toku stvaranje takozvanih kompromisnih amandmana.

"Moje kolege i ja smo se dogovorili da damo što manje dopuna na taj osnovni tekst koji je izričito pozitivan. Preventino sam uložio nekoliko amandmana da bismo u slučaju da stignu neki tvrdi amandamani imali prostor za manevar i kompromis, ali nije ih bilo", rekao je Kacin.

On je ponovio i da je Srbija ubedila poslanike u svoju posvećenost evropskim integracijama i da postoji veliko razumevanje i naklonjenost Srbiji, kao i da će to ohrabriti sadašnje rukovodstvo i dati mu dodatnu snagu i energiju da ide dalje brže i efikasnije.

"To što je Srbija postigla od 2008. godine kada je potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju do njegove ratifikacije i sutrašnjeg prvog zasedanja Stabilizaciono asociativnog odbora između Srbije i EU je ogroman put na kojem je mnogo učinjeno baš u poslednjoj godini", rekao je Kacin.

Uz ocenu da "Srbija ide sve brže", a da EU treba da ohrabri ne samo vlast, nego i građana, Kacin je ukazao na problem podrške manjinama, napominjući da su Crnogorci svoj "prajd" odradili, a to što se zbivalo ovde da šefovi obaveštajnih službi odlučuju o održavanju Parade ponosa on smatra nedopustivim.

"Izvinite, u Evropi nema takve zemlje gde oni glasaju o tome da li će biti parade ili ne", kazao je Kacin uz ocenu da je to bio veliki propust, da je dobro da se o njemu sada razgovara kada je to prošlo, kao i da se to neće ponoviti.

Slučaj tužbi Srbije i Hrvatske za genocid Kacin je prokomentarisao navodeći primer primer Francuske i Nemačke, koje, kako je rekao, uprkos prošlosti punoj međusobnih ratova i sukoba zajedno nastupaju u EU "držeći se za ruke".