"Ne ide se na silu. Štab za obranu hrvatskog Vukovara kolonu je doživeo kao utakmicu", rekao je hrvatski premijer Zoran Milanović.
Dok je na Memorijalnom groblju trajala misa, državni vrh i učesnici službenog protokola su položili vence i zapalili sveće na mestu masovne grobnice na Ovčari.
Iz Ovčare, Josipovi, Milanović i predsednik Sabora Josipa Leka su se uputiti ka Zagrebu.
U službenoj Koloni sećanja, uz Josipovića, Milanovića i predsednika Sabora Josipa Leku, bili su i potpredsednica Vlade Vesna Pusić, ministar branitelja Predrag Matić, ministarka Milanka Opačić, ministri Gordan Maras, Mirando Mrsić, poslanici, đakovački i osječki nadbiskup Ðuro Hranić i drugi visoki crkveni zvaničnici, članovi diplomatskog kora i predstavnici brojnih boračkih udruženja i političkih stranaka.
Kolona sećanja koju je formirao Štab za obranu hrvatskog Vukovara krenula je centrom grada prema Memorijalnom groblju dok je u dvorištu vukovarske Opšte bolnice trajao komemorativni program na kojem se okupio celi državni vrh.
U toj koloni su bili i generali Ante Gotovina, Mladen Markač, Ivan Čermak, Damir Krstičević, a i kontroverzni pevač Marko Perković Tompson, koji svojim pesmama veliča ustaštvo.
"Došao sam odati počast našoj braći i sestrama, a to je jedino važno, sve drugo je sporedno, rekao je general Gotovina. Uspjeli smo u onim bitkama, uspjet ćemo i u bitkama za demokratsku, ekonomski i gospodarski jaku hrvatsku državu, istaknuo je Gotovina.
Čermak je rekao kako nisu došli u Vukovar nešto dijeliti. Došli smo samo biti uz ovaj narod. Tužni smo... nismo samo sa žrtvama Vukovara, sa žrtvama smo cijele Hrvatske, rekao je Markač.
Obeležavanju Dana sećanja, odnosno pada Vukovara prisuštvovali su predsednik Srpskog nacionalnog vehca u Hrvatskoj i potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac.
Pupovac je ocenio da je sprečavanje predstavnika državnoga vrha da se priključi vukovarskoj koloni sećanja još jedna nesreća Vukovara, pored one koju je već preživeo.
"Na veliku vukovarsku nesreću, ovo je još jedna nesreća. Treba učiniti sve da se to više nikada ne ponovi", izjavio je Pupovac novinarima, izrazivši žaljenje što se Vukovar kao mesto pijeteta "pretvara u mesto političkih obračuna".
Predsednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula je izjavio da su podele do kojih je došlo rezultat medijskih prepucavanja.
"Pijetet je iznad svega i zato smo došli. Naša poruka je poruka iskrenog pomirenja i mislim da bi i Srbi i Hrvati trebalo dostojanstveno da žive, da se okrenu istorije I prošlosti, koju ne kažem da treba zaboraviti, ali treba graditi zajedničku budućnost punu dostojanstva I međusobnog uvažavanja", rekao je Džakula novinarima, prenela je agencija Hina.
U gradu je bio prisutan veći broj policajaca. Prema podacima vukovarske policije, angažovano je 250 policijskih službenika.
Iako su najavljivali kako će na Dan sećanja na žrtvu Vukovara biti samo jedna kolona, sat vremena pre početka službenog protokola, postalo je jasno da će kolona biti podeljena.
Hrvatski mediji podsećaju da je u Vukovaru svih godina do sada na današnji dan formirana samo jedna kolona sećanja, ali da su ove godine podele očito dovele do neželjene situacije u kojoj tako u prvi plan izbijaju nesuglasice i problemi, a ne žrtve Vukovara.
Podelom na dve kolone, vukovarski branitelji koji su, pored Rimokatoličke crkve, najžešći protivnici uvođenja srpskog jezika i ćiriličnog pisma kao službeni jezik u Vukovaru, ostvarili su svoju najavu o tome da će se danas jasno videti šta je "vukovarska" a šta "nevukovarska Hrvatska".
Iz kabineta premijera Milanovića kasnije je saopšteno da državni vrh nije odustao od mimohoda do Memorijalnog groblja već da su oni u tome bili sprečeni.
Dan sećanja na žrtvu Vukovara obeležava se 18. novembra na dan kada su jedinice bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) ušle u Vukovar, čime je, nakon tri meseca, slomljena odbrana grada.
U borbama za Vukovar, koje su počele avgusta 1991, poginulo je više hiljada ljudi i razrušen gotovo čitav grad.
U opsadi Vukovara učestvovalo je oko 30.000 vojnika JNA i veliki broj pripadnika teritorijane odbrane i paravojnih snaga, dok su hrvatske snage u početku brojale oko 1.800 pripadnika.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Taksista udario pešaka u centru Beograda! Odmah je uhapšen, određeno mu zadržavanje do 48 sati (Video)