Dok ga je unakrsno ispitivala zastupnica optužbe Kerolin Edžerton  tadašnji pukovnik Vojske Republike Srpske (VRS) Todorović ostao je pri iskazu da mu je, dan posle pada Srebrenice, general Zdravko Tolimir najavio da će "između 1.000 i 1.200" zarobljenih Muslimana biti prebačeno u zarobljenički logor VRS u
Batkoviću.

Pošto zarobljenici nisu stigli u logor tokom naredna "dva-tri dana", po Todorovićevom iskazu, general Tolimir mu je u telefonskom razgovoru rekao da se "odustalo od tog plana".

Tolimir je, kao načelnik obaveštajno-bezbednosnog sektora Glavnog štaba VRS, bio nadređeni pukovniku Todoroviću, bezbednosnom oficiru Istočnobosanskog koprusa VRS u Bijeljini.

Po tužilaštvu, srebrenički Muslimani, umesto u Batković, bili su prebačeni u okolinu Zvornika, gde ih je VRS streljala.

Generala Tolimira, Tribunal je nepravosnažno osudio na doživotni zatvor, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, na šta se on žalio.

Karadžić (68), koji je tada bio predsednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana iz Srebrenice, koje je VRS streljala u danimapošto je, 11. jula 1995, zauzela tu "zaštićenu zonu" UN.

Početkom ove nedelje, pukovnik Todorović isti iskaz je, ali kao svedok tužilaštva, dao na suđenju komandantu VRS Ratku Mladiću, takođe optuženom za genocid u Srebrenici.

Kako je najavio, Karadžić, koji se brani sam, sutra će pred sudije kao svedoka izvesti Željka Mejakića, koji je u BiH pravosnažno osuđen na 21 godinu zatvora zbog zločina nad Muslimanima i Hrvatima u okolini Prijedora.

Mejakić, koji je bio komandant logora Omarska, proglašen je krivim za zločine protiv čovečnosti, odnosno ubistva, nezakonito pritvaranje, mučenje, seksualno nasilje i progon.

Taj proces, Državnom sudu u Sarajevu prethodno je ustupio Haški tribunal, koji je Mejakića prvi optužio.

Optužnica Karadžića tereti i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština, uključujći prijedorsku, imao razmere genocida, kao i za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, u periodu od 1992. do 1995. godine.