Čačić (64), suosnivač HNS-a i od 1994. u dva mandata i predsednik stranke, bio je potpredsednik Vlade i ministar poljoprivrede, sada se nalazi se na odsluženu zatvorske kazne od 22 meseca zbog izazivanja teške saobraćajne nesreće u Mađarskoj 2010. godine, u kojoj su poginule dve osobe.
Pre odlaska u zatvor sve svoje funkcije je zamrzao, a da nije izbačen, on bi ostao i dalje član Predsedništva, koji bi zastupao severozapadnu Hrvatsku gde je HNS najsnažnija politička organizacija.
Čačić je isključen iz stranke bez prava glasa i mogućnosti da se žali. Deo hrvatskih medija HNS sada poredi sa HDZ-om i isključenjem bivšeg premijerke Jadranke Kosor iz te stranke.
Odluku Predsedništva HNS-a saopštila je predsednica Vesna Pusić koja je kao razlog, između ostalog, navela da je Čačić svojim delovanjem iz zatvora loše uticao na budućnost stranke.
Pusićeva, koja je potpredsednica vlade i ministarka spoljnih i evropskih poslova, kaže da Čačić nije mogao da pregovara u ime stranke, ali da je to ipak činio i da je očevidno da neko ko je godinama na liderskoj funkciji, nikada nije običan član.
Čačić je, prema njenim rečima, tokom izdržavanja kazne komunicirao s medijima i dogovarao najrazličitije susrete sa političarima. To je očito za HNS bilo neprihvatljivo, a posebnu pažnju privukao je njegov nedavni susret sa aktuelnim gradonačelnikom Zagreba Milanom Bandićem.
"U skladu sa statutom Čačić nema pravo žalbe. Sastalo se Predsedništvo stranke i odlučivalo je o bivšem predsedniku", rekla je kratko Pusićeva u obrazloženju sinoćnje odluke najvišeg organa stranke.
Čačića su uoči sednice podržali odbori HNS-a sa severa Hrvatske - Varaždinske i Međumurske županije koje smatraju da bivši predsednik treba da ostane član HNS-a.
Preostale tri članice vladajuće koalicije - SDP, IDS I HSU nisu želele da komentarišu odluku Prededništva HNS-a i uvrene su da to neće uticati na stanje u toj koaliciji.
Zagrebački "Jutarnji list" smatra da je Pusićeva odlukom o hitnom izbacivanju Čačića iz HNS-a pokazala veliku odlučnost i ozbiljnu snagu, a činjanica da je u tome imala jednoglasnu podršku Predsedništva znači, kako se navodi, da je njen status i autoritet na poziciji šefice stranke prilično čvrst i nesporan.
List takođe smatra da nijedna stranka ne može da funkcioniše sa dvovlašćem i da je Čačić svoje odsustvo iz politike od samog početka smatrao "kratkim tajmautom", a Pusićevu samo privremenim rešenjem.
Zato se, dodaje list, situacija morala preseći jer da su kojim slučajem u HNS-u sedeli skrštenih ruku i čekali Čačićev povratak iz zatvora, u stranci bi bila otvorena "teška bitka za presto", a položaj aktuelne predsednice bio bi značajno nepovoljniji.
Sada se njegovim brzopoteznim izbacivanjem pokušava preduhitriti produbljavanje već započetog cepanja HNS-a. Ta opasnost još nije isključena, ali je verovatno značajno umanjena, navodi list koji Čačića opisuje kao čoveka koji ima "buldožerski karakter i ambiciju" i spreman je da "zgasi sve oko sebe".
Zato će se tek videti ko će iz ovog velikog razlaza nekada bliskih saradnika izaći kao pobednik, piše "Jutarnji".
Lider najuticajnije opozicione partije HDZ Karamarko, međutim, smatra da isključenje Čačića može imati uticaja i na HNS i na vladajuću koaliciju.
"Očiti su procesi disperzije u njihovim redovima, što nije dobro za vladu koja ionako jako, jako loše ili nikako ne radi", izjavio je Karamarko dodavši, doduše, da mu je teško da komentariše i da se upliće u nešto što se događa u drugoj stranci.
Lider hrvatskih laburista Branko Vukšić nije iznenađen ovakvom odlukom HNS-a i kaže da je Čačić primer da se solistička politika u strankama ne isplati.
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi