"Bilo bi mi drago da je Katolička crkva zastupljena na istom nivou kao i druge (verske) zajednice. Očito za to treba još vremena", rekao je Milanović na obeležavanju Dana sećanja kojem su prisustvovali najviši predstavnici države, ali i verskih zajednica u Hrvatskoj, među kojima i Srpske pravoslavne crkve.

Katoličku crkvu predstavljao je moderator Nadbiskupskog duhovnog stola Nedjeljko Pintarić. On je u izjavi novinarima rekao da je neprimereno prozivanje Katoličke crkve i objasnio da nadbiskup zagrebački Josip Bozanić i biskupi nisu mogli da dođu zbog učešća na sednici Hrvatske biskupske konferencije.

Premijer Zoran Milanović istakao je u govoru povodom Dana sećanja da je Holokaust najgora stvar u istoriji čovečanstva i dodao da do aprila 1941. i osnivanja Nezavisne Države Hrvatske u Evropi nije bilo koncentracionih logora ni masovnih egzekucija po osnovi vere i porekla.

"To se u tom aprilu menja osnivanjem Nezavisne Države Hrvatske koja je u nekoliko sedmica krenula s masovnim ubistvima ljudi druge vere i nacije. Prvo Srba, a odmah nakon toga i Jevreja", naglasio je premijer i podsetio da su protiv toga ustale najpre desetine, a potom i stotine hiljada Hrvata.

Premijer se osvrnuo i na zločine iz osvete posle Drugog svetskog rata.

"Dogodila se osveta, a pre te osvete dogodio se masovno ubistvo zatvorenika koji su samo hteli pobeći na slobodu iz (ustaškog koncentracionog logora) Jasenovca. Ni to ne opravdava osvetu koja se dogodila mesec kasnije", istakao je hrvatski premijer.

Predsednik Sabora Josip Leko podsetio je na Jasenovac koji, naglasio je, predstalja najtamniju i najnehumaniju stranicu u hrvatskoj prošlosti.

"Ne ponovilo se â€" verujmo u snagu čoveka, i opomenu istorije", poručio je Leko.

Komemoraciji u Saboru prisustvovao je i predsednik Ivo Josipović koji je novinarima rekao da na Dan sećanja na holokaust svi moraju da preispitaju svoju savest. Dodao je da to treba da učini i Hrvatska i osudi zločine u Drugom svetskom ratu, posebno u logoru Jasenovac.

Povodom Dana sećanja na Trgu žrtava fašizma u centru Zagreba postavljena je instalacija "K19" umetnika Zlatka Kopljara ispred koje građani postavljaju kamenčić ili cveće. To je skup spomeničkih konstrukcija od opeke koje su logoraši napravili u jasenovačkom logoru. Kamenčić je postavio i proslavljeni producent Branko Lustig, koji je kao dete bio zatvoren u Aušvicu.