List ima potvrdu da je Nemačko specijalno tužilaštvo za istraživanje zločina iz tog perioda dostavilo Hrvatskoj podatke o identitetu osobe za kojom traga.
Nema, međutim, potvrde Državnog tužilaštva Hrvatske da je reč o Decingeru, rođenom u Čepinu, nedaleko od Osijeka, bivšem pripadniku Vafen SS, oruženih jedinica Hitlerove Nacional-socijalističke partije i čuvara u najgorim nacističkim logorima smrti.
Ime Decingera se, dodaje list, nalazi na nemačkoj popisu sa još 60-ak imena koje je tužilaštvo sastavilo pre nekoliko meseci I tome izvestilo svetsku javnost, a poznati su i podaci zatraženi i od Vlade SAD.
Pozivajući se na ta saznanja, list piše da Nemci nisu dostavili dokaze da je Denzinger umešan u ratne zločine, ali se pouzdano zna da je bio deo nacističkog vojnog aparata koji je učestvovao u masovnim ratnim zločinima.
Već i ta činjenica, ukazuje se, prema pravnom tumačenju iz Nirnberških presuda, može biti dovoljna za podizanje optužnice, pokretanje sudskog postupka i presudu.
Ipak, to isto ime nalazi se i u bazi podataka Ministarstva pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država na popisu osoba koje su tamošnje vlasti, nakon provedenog sudskog postupka, prisilile na odricanje od državljanstva jer su lagali u službenom u prostupku njegovog dobijanja.
"Jutarnji list" piše da je Dencinger jutros kratko odbio razgovor sa njihovim novinaromm uz obrazloženje da mu to nije u interesu.
Bivši čuvar nacističkih konclogora, među kojima su Aušvic i Mauthauzen, u Osijeku živi od 1990. Godine. Vlasnik je dva velika stana u jednom od najlepših delova grada, nadomak hotela Osijek.
Komšije o njemu pričaju kao o bogatom čoveku koji je nekada živeo u Americi, gde je, kako kažu, imao svoje fabrike. Opisuju ga kao tihog, mirnog, vrlo pristojnog i obrazovanog, duhovitog, pedantnog i elegantnog, pravog džentlmena profinjenih manira.
One kažu da je Decinger često odlazio u Nemačku, gde takođe ima stan.
O ratu, pričaju komšije, nikada nije govorio, kao ni o tome gde mu je supruga, je li i kada umrla.
"Znali smo samo da ima sina koji je ostao u Americi. Bilo nam je neobično što ga sin nijednom nije posetio, a koliko znamo, ni on više nije putovao u Ameriku", ispričale su komšije koje kažu da Dencinger ima i sestru u rodnom Čepinu, gde je za života podigao sebi grobnicu.
SVE POKRENULI AMERIKANCI
Američko Ministarstvo pravosuđa, Odelenje za posebne istrage, 1. Avgusta 1989. predložilo je pokretanje sudskog postupka protiv Jakoba Franka Denzingera, rođenog 1924, u Čepinu, Hrvatska, Jugoslavija.
Amerikanci su, kako se navodi, tražili samo jednu stvar - da sud ukine odluku o državljanstvu SAD-a koje je Denzinger dobio 1972., gotovo 16 godina nakon što se uselio u tu zemlju. Kao razlog navodi se da je lagao o svojoj prošlosti.
Denzinger je, naime, za veme Drugog svetskog rata bio pripadnik Vafen SS-a, zapravo, član jedne od najkrvoločnijih Hitlerovih jedinica Totenkopfa (Mrtvačkih glava).
On to, naravno, nije spomenuo u svojim ovjerenim izjavama i dokumentima za useljenje u SAD, piše "Jutarnji".
Čepinski dečko (imao je tek 18 godina kada je ušao u Š), folksdojčer Jakob Frank Denzinger, bio je čuvar u najmanje pet "fabrika smrti".
Zarobili su ga zapadni saveznici negde u Francuskoj, 24. Marta 1945. godine.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine