U izveštaju stoji da je Helsinški komitet ubeđen da nema dokaza za krivicu u slučaju Vraniškovskog, epsikopa Ohridske episkopije Srpske pravoslavne crkve, preneli su makedonski mediji.

I Sveti arhijerejski Sabor SPC izdao je tokom prolećnog zasedanja saopštenje o teškom stanju SPC u Makedoniji, gde vlasti te, kako se navodi, nama prijateljske zemlje, i dalje, na osnovu sudske farse, drže u zatvoru, pod nečovečnim uslovima, arhiepiskopa ohridskog Jovana, a istovremeno vrše pritisak, pod pretnjom presuda slične vrste, i na ostale episkope, sveštenike, monahe, monahinje i vernike autonomne Ohridske Arhiepiskopije.

"Sabor ponovo, po ko zna koji put, apeluje na sve odgovorne da učine sve za oslobođenje političkog zatvorenika broj jedan u savremenoj Evropi, arhiepiskopa Jovana, i prestanak poslednjeg verskog progona u Evropi, progona Ohridske Arhiepiskopije. Sabor je blagodaran sestrinskim Pravoslavnim Crkvama, Svetskom Savetu Crkava, Konferenciji Evropskih Crkava, organizacijama za zaštitu ljudskih prava i mnogim uglednim ličnostima na njihovom zauzimanju po ovom bolnom pitanju", navodi se u saopštenju.

U Izveštaju Helsinškog komiteta zabeleženo je da je tokom 2013. godine Vraniškovski, zajedno sa još 18 lica među kojima su njegova majka, sestra i ujak, sveštena lica, sledbenici i simpatizeri neregistrovane Ohridske Arhiepiskopije okrivljeni za navodno "pranje novca" preko udruženja građana, koje je planiralo da izgradi objekat za susrete vernika.

Policijska akcija za hapšenje okrivljenih, nazvana "Raskoljnik" što je za Helsinški komitet, kako se navodi, jednako presudi i predstavlja direktnu povredu pretpostavke nevinosti optuženih.

Nepravosnažnom presudom Krivičnog suda u Skoplju Vraniškovski je bio osuđen na trogodišnju zatvorsku kaznu, a svi ostali na dvogodišnje zatvorske kazne koje neće biti izvršene ukoliko lica u roku od pet godina na izvrše novo kriično delo.

Predstavnici Helsinškog komiteta su pratili sva sudska ročišta, ali ih nisu ubedili dokazi koje je Javno tužilaštvo podnelo za dokazivanje krivice bilo koga od optuženih", stoji u izveštaju.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava obaveštava da je na dan za kada je bilo zakazano objavljivanje presude, sudsko veće odlučilo da vrati u fazu glavnog pretresa i istog trenutka, bez znanja okrivljenih i njihovih branitelja, saopštilo da će pred sudom svedočiti lice koje je navodno ugovaralo prodaju u ime Vraniškovskog.

Svedok je tvrdio da je za zemljište pregovarao u njegovo ime i u ime njegovih komšija koji su ga za to ovlastili pismenim ovlašćenjima.

"Prvooptuženi je negirao da se nekada sretao sa svedokom posle čega je branilac tražio da punomoćje bude podneto kao dokaz na sudu. Sudsko veće je u tom trenutku napustilo ročište i posle dvadesetminutnog savetovanja je saopštilo da se predlog odbija a da se sudski postupak završava", navodi se u izveštaju.

Podseća se da je na prvostepenu presudu uložena žalba, a Apelacionom sudu u Skoplju je bilo potrebno više od sedam meseci za zakazivanje nove rasprave za april 2014. godine.

Kada je javna rasprava konačno trebalo da se održi, ona je odložena za maj zato što zatvoru Idrizovo nije sprovelo Vraniškovskog na suđenje. Uprava zatvora to nije učinila ni u maju, a da o razlozima nije obavestila sud, navodi Helsinši komitet za ljjdska prava u svom izveštaju.