• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mladić opet izbačen iz sudnice u Hagu

Tužioci Haškog tribunala danas su, unakrsno ispitujući svedoka odbrane Milorada Batinića, na suđenju Ratku Mladiću osporavali svedokovu verodostojnost. Sudije su Ratka Mladića pri kraju iskaza ponovo izbacile iz sudnice.

Tužiteljka Margareta Hasan (Hašan) sugerisala je da Batinić nije stručan da ocenjuje ko je kriv za eksplozije u Sarajevu, koje su od 1992. do 1994. godine odnele veliki broj civilnih žrtava.

Tadašnji pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS) i prevodilac vojnih posmatrača UN, Batinić je juče, u glavnom iskazu, sudijama preneo da su srpski oficiri smatrali da su eksplozije u Ulici Vase Miskina, u maju 1992, i na pijaci Markale, u februaru 2004, bile "naštimovane", odnosno da su ih izazvale muslimanske snage, da bi optužile bosanske Srbe.

Tokom današnjeg unakrsnog ispitivanja, Batinić je potvrdio da nije učestvovao u istragama o tim ekplozijama i da nije artiljerijski stručnjak. Ponovio da je samo preneo ono što su oficiri VRS, u vreme incidenata, govorili vojnim posmatračima UN.

Prema optužnici koja generala Mladića (71), tadašnjeg komandanta VRS, tereti za terorisanje civila u Sarajevu granatiranjem i snajperisanjem, na Markalama je, 5. februara 1994, jedna minobacačka granata, ispaljena sa srpskih položaja, usmrtila 66 građana, a ranila 140 osoba.

U eksploziji u Ulici Vase Miskina, 28. maja 1992, poginulo je 28 građana koji su čekali u redu za hleb, a više od 100 ih je ranjeno. Taj incident nije u optužnici protiv generala Mladića.

Sudije su Mladića, pri kraju Batinićevog iskaza, ponovo izbacile iz sudnice zato što je glasno komentarisao iskaz svedoka. Posle Batinićevog svedočenja, optuženom je bilo dozvoljeno da se vrati u sudnicu, na deo rasprave zatvoren za javnost.

Na početku današnjeg zasedanja, Mladićeva odbrana jutros je zatražila da radna nedelja na suđenju bude skraćena sa pet na četiri radna dana zbog, kako je naznačio advokat Branko Lukić, rizika da bi optuženi mogao doživeti moždani udar usled iscrpljenosti.

Taj zahtev, branilac Lukić zasnovao je na mišljenjima četiri lekara koji su Mladića ranije pregledala i preporučila da mu bude omogućeno više odmora.

Sam Mladić je, posredstvom svog advokata, tvrdio da pred sudom uživa neravnopravan tretman zato što je četvorodnevna radna nedelja bila primenjena u procesima Radovanu Karadžiću i Zdavku Tolimiru.

Tužilac Dermot Groome (Grum), tome se usprotivio, tvrdeći da je preporuka lekara suviše uopštena, bez detaljnog medicinskog obrazloženja.

Raspravno veće će o zahtevu odbrane odlučiti naknadno.

Na kraju dokaznog postupka tužilaštva, minulog proleća, žalbeno veće Tribunala je naložilo da sud u procesu protiv Mladića zaseda četiri dana sedmično, ali je, s početkom izvođenja dokaza odbrane, radna nedelja bila ponovo produžena, odlukom raspravnog veća.

Suđenje generalu Mladiću biće nastavljeno u ponedeljak, 16. juna.

Optužen je i za genocid u Srebrenici, progon muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida, i uzimanje za taoce pripadnika Unprofora od 1992. do 1995. godine.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image