"Zapošljavanje nacionalnih manjina u Hrvatskoj, posebno srpske, i dalje jedan od najvećih problema u sprovođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i Akcionog plana za period od 2011.-2014. godine", navodi se u saopštenju SDF.

Iako je procenat manjina u telima državne uprave neznatno povećan i iznosi 3,5 odsto, to je još uvek znatno manje od cilja u Akcionom planu od 5,5 odsto, navodi se u saopštenju SDF.

Tek 2013. bila je prva godina u kojoj je bilo više zapošljavanja nego otpuštanja pripadnika nacionalnih manjina a uprkos svim merama hrvatske Vlade, od 624 osobe primljene u državnu službu putem javnih konkursa, bilo je samo 37 pripadnika nacionalnih manjina.

Ukazano je da je srpska nacionalna manjina i dalje itekako diskriminisana sa samo 2,38 odsto od ukupnog broja zaposlenih u državnoj upravi što je smanjenje u odnosu na 2012, kada ih je bilo 2,40 odsto.

SDF navodi da je posebno zanimljiv podatak da je više pripadnika srpske nacionalne manjine zaposleno u Ministarstvu branitelja nego u Državnoj kancelariji za obnovu i stambeno zbrinjavanje, telu koje se direktno bavi povratnicima i izbeglicama.

Apsurd je i to što je u lokalnoj i regionalnoj samoupravi broj Srba smanjen za 17 u odnosu na 2012. , a diskriminacija je najvidljivaja u podatku da od 313 Srba zaposlenih na tim nivoima samo njih 38 je na rukovodećim položajima.

Ova organizacije nije zadovoljna ni brojem Srba u pravosuđu, pa predlaže reviziju i donošenje novog Akcionog plana za sprovođenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koji bi bio vezan za EU fondove kao i adekvatno nacionalno finansiranje.