Činjenica je da Srbija svojim Ustavom i zakonima omogućava svim građanima da se izjasne kako žele. Legitimno pravo Bunjevaca je da iskoriste to pravo na Ustavom predviđeni način, dodao je Nikolić u reakciji na izjave predsednika Hrvatske povodom dodele udžbenika na ćirilici i bunjevačkoj ikavici nacionalnoj manjini u Srbiji, čiji se pripadnici delom izjašnjavaju kao samosvojni Bunjevci a delo kao ("bunjevački") Hrvati.

"Ako im to pravo priznaje i Josipović, zašto ih naziva bunjevačkim Hrvatima? Pod pojmom američki Hrvati se podrazumevaju Hrvati koji žive u Americi. U kojoj to zemlji žive bunjevački Hrvati", upitao je Nikolić.

Ja sam poklonio knjige bunjevačkim osnovcima. Autore udžbenika je imenovao Bunjevački nacionalni Savet, a odobrilo šest prosvetnih institucija Republike Srbije, rekao je predsednik Srbije.

Nikolić je objasnio da se radi o izbornom predmetu "Bunjevački govor sa elementima nacionalne kulture" u osnovnim školama u mestima gde živi bunjevačka nacionalna manjina.

 Bunjevci nisu ni Srbi ni Hrvati, oni su svoji. Srbija ih kao takve sa zahvalnošću prihvata, zaključio je Nikolić.

Hrvatski predsednik Ivo Josipović kritikovao je predsednika Srbije Tomislava Nikolića zbog, kako je rekao, činjenice da su bunjevački Hrvati u Vojvodini dobili udžbenike na ćirilici kao donaciju, što govori o kontinuitetu politike koja želi da asimilira Hrvate u Srbiji.

Srpski predsednik kaže da je reakcija njegovog hrvatskog kolege "donekle razumljiva, jer je u izbornoj kampanji", ali da on svoje kampanje ne vodi na taj način i tim jezikom, navodi se i pisanoj izjavi Nikolića.