List prenosi alarmantne podatke iz najnovijeg izveštaja američke Centralne obaveštajne agencije (CIA).
U izveštaju je precizirano da se u ovom trenutku na strani IS-a, organizaciji koja je zauzela deo Iraka i Sirije, bori 350 bosansko-hercegovačkih državljana koji su otišli u džihad, odnosno 92 na milion stanovnika.
Takva masovnost u odnosu na ukupan broj stanovnika BiH, navodi banjalučki dnevnik, u ovom segmentu državu svrstava na neslavno četvrto mesto u svetu, odmah iza Jordana (315 boraca IS-a na milion stanovnika), Tunisa (280) i Saudijske Arabije (107).
I dok se Islamskoj državi priključuje sve više dobrovoljaca i iz BiH čini se da bezbednosni i politički aparat u zemlji, navodi banjalučki dnevnik, problemu pristupa "prilično obezglavljeno", da li zbog kompleksne političke situacije, izborne godine, ili nekog drugog faktora.
Profesor na Fakultetu za kriminalistiku i sigurnosne studije u Sarajevu Sakib Softić upozorava da sama činjenica što su 350 dobrovoljaca iz BiH, mahom muslimani, "Bošnjake može staviti u poziciju da budu tretirani kao bezbednosna pretnju na Balkanu".
"I sama država BiH može biti tretirana kao bezbednosna pretnja, zbog čega države u okruženju i Evropskoj uniji mogu da počnu da razmišljaju o preduzimanju mera. Dakle, ukoliko BiH ne preduzme radikalne korake ka uklanjanju tog zla, dovodi se u složenu situaciju", upozorava Softić i naglašava da učestvovanje na stranim ratištima mora biti kažnjivo.
Predsedavajuća Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost parlamenta BiH Dušanka Majkić smatra da problem postoji godinama, ali da nema spremnosti da se o tome i govori.
"Čak i kada je napravljen zakon on se ne sprovodi, a onda kada su preduzimane velike, pompezne akcije, više su poslužile kao upozorenje tim ljudima da se sklone", ističe Majkić i, takođe, upozorava da odlazak džihadista iz BiH u IS može da postane veliki regionalni problem.
Inače, na neslavnoj listi odmah iza BiH su Kosovo (83 džihadista IS-a na milion stanovnika), Albanija (46), Palestina (28) i tek onda velike evropske države poput Danske, Francuske, Velike Britanije, Holandije...
Kada je reč o ukupnom broju pripadnika IS-a iz pojedinih zemalja, Saudijska Arabija i Tunis su neprikosnoveni, sa po oko 3.000 dobrovoljaca na strani ekstremista, iz Maroka ih se priključilo oko 1.500, a iz Jordana oko 900.
Od evropskih država prednjače Francuska, sa oko 930 džihadista, Velika Britanija (procene se kreću od 600 pa do, čak, 2.000) i Nemačka sa više od 400, što je podiglo nivo zabrinutosti u ove tri ključne članice Evropske unije.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Sloboda Mićalović ima povrede glave: Otkriveno stanje poznate glumice nakon tuče u Zemunu