On je doveden da bi prisustvovao suđenju protiv osiječkog gradonačelnika Ivana Vrkića koga je tužio za klevetu.

Glavaš je privatnu tužbu podigao zbog izjava u februaru ove godine, kada je osječki gradonačelnik upozorio na nesrazmere Glavaševe imovine i primanja, povezujući to s mogućim ratnim profiterstvom.

Tužba je podneta jer je gradonačelnik rekao i da njegova stranka Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje (HDŠB), priprema organizaciju nereda u Osijeku, pa se i stranka pridružila sudskom gonjenju.

Ročište je završeno nakon svega 45 minuta, jer je advokatica tuženog , Ksenija Vržina, tražila izuzeće opštinskog suda zbog sumnje u pristranost, pa je suđenje odloženo.

Glavaš je u Osijek stigao u policijskoj pratnji i smešten je u Istražni zatvor a odatle je doveden u Opštinski sud na ročište u postupku protiv Vrkića.

Ispred zgrade suda, pre njegovog dolaska, skupilo se stotinak Glavaševih prijatelja i stranačkih pristalica, a za suđenje je vladalo i veliko zanimanje javnosti i medija, piše Jutarnji list.

Inače, ovo je bio prvi Glavašev dolazak u Osijek nakon pet i po godina otkako je pobegao u BiH, gde u Mostaru izdržava osmogodišnju zatvorsku kaznu za počinjene ratne zločine.

Do graničnog prelaza Orašje - Županja pratila ga je policija BiH, a zatim su ga preuzeli hrvatski specijalci.

S obzirom na to da u BiH ne postoji mogućnost pomilovanja osuđenika za ratne zločine, Glavaš bi se u Hrvatsku, nakon punog odsluženja kazne, mogao vratiti tek krajem 2017.

Glavaš je bio jedan od ratnih komandanta Osijeka 1991/92. godine odgovoran za ratne zločine nad civilima srpske nacionalnosti.

Protiv njega je pokrenut krivični postupak 2006. godine kada je i pritvoren a istraga je iz zdravstvenih razloga prekidana više puta a pritvor ukidan.

Nakon ponovljenog suđenja, 2009. godine Glavaš je nepravosnažno osuđen na 10 godina zatvorske kazne. Međutim, nije bio prisutan izricanju presude, da bi se uskoro obratio javnosti putem snimljene video poruke i poručio da ne planira da se preda.

U trenutku presude je još uvek bio pod imunitetom, kao saborski zastupnik, pa je zahvaljujući tome prešao granicu s BiH gde je tražio i dobio državljanstvo.

Kasnije mu je suđeno u BiH, proglašen je krivim i trenutno služi kaznu u KPD Zenica.