"Hrvatska tužba je nažalost odbijena, ali je utvrđeno sve ono što znamo da se događalo, a to su teški ratni zločini i etničko čišćenje", istakao je Milanović u izjavi novinarima.
On je naglasio da je od tih događaja prošlo više od 20 godina, da je Hrvatska članica EU, da je dobila rat i da ima priliku, u društvu najrazvijenih država, da ide napred i gradi sadašnjost.
"Srbiji u tom smislu želimo sve najbolje. Od naših zahteva za utvrđivanje sudbine nestalih i povratka kulturnog blaga nećemo odustati", poručio je premijer.
On je naglasio da Hrvatska mora da poštuje odluku Suda i da je prihvati na civilizovan način.
Međunarodni sud pravde u Hagu danas je odbacio i hrvatsku tužbu i srpsku protivtužbu za genocid počinjen tokom rata u Hrvatskoj.
Bivši hrvatski predsednik Ivo Josipović kaže da nije zadovoljan konačnom presudom Međunarodnog suda pravde, koja je odbila i hrvatsku i srpsku tužbu za genocid.
Josipović, koji je učestvovao u pripremanju tužbe pre nego što je postao predsednik, kazao je da je "dobijena opomena o strašnim zločinima koji su se dogodili na ovim prostorima".
"Pitanje je da li strašni zločini koji su se dogodili podrazumevaju genocid, a Sud je zauzeo ovo konzervativno stanovište i podigao lestvicu za genocid jako visoko", ocenio je Josipović.
Bivši hrvatski predsednik smatra da su "neki od najstrašnijih zločina ispali iz računice, jer je Sud procenio da je Srbija vezana konvencijom od 1992.godine".
Kako je dodao, sud je prilično jasno kod kontratužbe Srbije rekao da Hrvatska ne može biti smatrana zemljom koja je počinila genocid, te da su skinuti i navodi o genocidnosti
"Cena rata je bila vrlo skupa, Hrvatska je bila žrtva agresije. Nažalost, sud ne odlučuje o tim pitanjima", mišljenja je Josipović.
Komentarišući dalje odnose sa Srbijom, Josipović je procenio da će sada, verovatno, biti podignute strasti u medijima, komentari nezadovoljstva i zadovoljstva presudom.
"Nijedna garnitura ne može odustati od traženja nestalih, a s druge strane postoji i odgovornost svih država da procesuiraju ratne zločine", zaključio je Josipović.
KOSOR: IMAMO PRAVO DA SLAVIMO OLUJU
Bivša premijerka Hrvatske Jadranka Kosor rekla je da se nadala drugačijoj presudi.
"Sad je konačno zauvek s dnevnog reda skinut Brionski sastanak i transkripti. Nesporna je i činjenica da smo vodili odbrambeni rat i da imamo pravo da slavimo svoj Dan pobede", kazala je Kosor.
Prema njenim rečima, u tužbi je sadržano sve što se Hrvatskoj dogodilo, zbog čega je sada svima teško da prihvate presudu.
"Smeta mi stav suda da Hrvatska i Srbija moraju da se dogovore oko nestalih osoba. Mi od početka govorimo da je ključ o nestalima u arhivima Jugoslovenske narodne armije",
komentirisala je Kosor.
Ona samtra da je za žrtve strašno to što sud nije razmatrao zločine koji su se desili pre 1992. godine.
"I Ovčara i opsada Vukovara su se odigrale ranije. Tromesečna opsada Jugoslovenske armije i paravojske je pokazala samo jednu nameru - da se unište ljudi. Civili su odvođeni na Ovčaru, iako su po svim konvencijama morali da budu zaštićeni", rekla je Kosor.
"Ovo je trenutak da njemu odgovorim, kome nije jasno objasniću opet": Željko se naljutio, Partizan je oštećen
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju
"Mrtvak, uništio je Božić": Sraman napad Amerikanaca na Nikolu Jokića!