Pripadnici Sipe, zajedno sa policijskim službenicima federalnog MUP-a i MUP-a Tuzlanskog kantona, u koordinaciji sa Tužilaštvom BiH, izašli su danas na lice mjesta radi utvrđivanja svih činjenica na terenu u vezi sa informacijom da je u naselju Gornja Maoča istaknuta zastava terorističke organizacije "Islamska države".
Iz Sipe navode da će sa Tužilaštvom BiH nastaviti aktivnosti na utvrđivanju svih bitnih činjenica s ciljem rasvjetljavanja ovog događaja.
Federalna televizija objavila je juče fotografije iz Gornje Maoče na kojima se vidi zastava i druga obilježja terorističke organizacije "Islamska država".
Gornja Maoča, kod Srebrenika, sjedište je vehabijske zajednice, a stanovnici su skoro deceniju pod istragom policijskih i obavještajnih agencija zbog sumnje da su povezani sa terorizmom.
Gornja Maoča se, inače, smatra utočištem radikalnih islamskih grupa, a njeni stanovnici su neprestano pod istragom policijskih i obaveštajnih agencija zbog sumnje da su povezani s terorizmom.
Obeležja koja, kako prenose mediji, podsećaju na IS primećena su i na nekim drugim objektima u ovom naselju.
Prema podacima bezbednosnih agencija u BiH više od 150 bosanskih muslimana iz Gornje Maoče ratuje u Siriji i Iraku.
U Gornjoj Maoči pre rata uglavnom su živeli Srbi, a posle okončanja sukoba naselili su se ratnici iz islamskih zemalja, mudžahedini kojima su ratne bošnjačke vlasti dodelile državljanstvo BiH.
BiH policija je proteklih godina izvela više racija u Gornjoj Maoči, gde pripadnici vehabijskog pokreta žive isključivo poštujući šerijatske zakone, a poslednji put se to dogodilo u sklopu istrage o mogućim vezama Novopazarca Mevlida Jašarević koji je novembra 2011. godine pucao na zgradu američke Ambasade u Sarajevu.
Policija je tada zaplenila veliku kolicinu oružja i municije.
U selu koje se nalazi 200 kilometara od Beograda živi 30-tak vehabijskih porodica koje su praktično poptuno odsečene od sveta, a njihova deca uče po planu i programu škola u Jordanu.
Na samom ulazu u selo danonoćno bdi policijska patrola koja legitimiše stanovnike, a novinari koji su imali priliku da u njega uđu tvrde da na tom području nema ni signala mobilne telefonije.
Radikalni islamistički pokret, vehabije deluju u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i nekoliko evropskih gradova, a najopasnijim se smatraju vehabije iz Gornje Maoče i oni, po tvrdnjama stručnjaka, predstavljaju najveću pretnju za stabilnost regiona.
Inače, osnivač vehabizma je Muhamed bin Abdul Vehab, koji je živeo u 18. veku i delovao na području Saudijske Arabije, Irana, Iraka, Sirije i Indije.
Propovedao je radikalno pridržavanje islama, a poznavaoci tvrde da su upravo članovi ovog pokreta objavili sveti verski rat - džihad, s ciljem da protivnike silom nateraju da se pridruže vehabizmu.
Suština vehabizma se uglavnom sastoji u "iskorenjivanju svih novotarija koje su se vremenom odomaćile među muslimanima".
Vehabije se prepoznaju po tome što nose duge brade i široke pantalone do članaka. Ne rukuju se sa ženama, niti je ženama vehabija dozvoljeno da se rukuju sa muškarcima.
Poznavaoci islama tvrde da na vehabije, koje pripadaju radikalnom islamskom pokretu, ne treba gledati kao na religijsku, već kao na kriminalnu grupu koja zloupotrebljava religiju radi ostvarivanja svojih ciljeva.
Zvezda dobila derbi posle drame: Partizan skupo platio za greške, Kalinić stavio tačku!
"Kome treba ova smejurija?": Željko Obradović povisio ton pred novinarima posle poraza u derbiju
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!