On je rekao i da je neshvatljiva izjava da je to udar na premijera Srbije Aleksandra Vučića.

"Hrvatsku sigurno neće destabilizovati, ako je Hrvatska uopšte deo regiona, a Srbija će sada pokazati da li je prava demokratija, ili zaista zavisi o takvim hirovima", rekao je Milanović posle svečane sednice kojom je u Saboru obeležena šesta godišnjica ulaska Hrvatske u NATO.

Prema njegovim rečima, to nikako ne bi smelo da destabilizuje Srbiju ni na koji način i zato je za njega neshvatljiva izjava da je to udar na premijera Srbije Aleksandra Vučića.

Milanović je ocenio da je reč o autonomnoj odluci Suda u Hagu, uz napomenu da mu je ranija odluka o puštanju Šešelja na privremenu slobodu bila nejasna.



"Nije mi bilo jasno ni zašto je pušten iz pritvora, očito optužnica nije bila dobro pripremljena. To je sve nepotrebno uzburkalo negativne emocije u regionu, dovelo je na neki način srpsku vladu u tešku poziciju, koju razumem s jedne strane. S druge strane, očekivao sam jasniju reakciju pre par meseci", prenosi Hina reči Milanovića.

Premijer najmlađe članice Evropske unije je podsetio da Tužilaštvo ni nakon gotovo 12 godina, koliko je Šešelj u pritvoru, nije uspelo da sastavi optužnicu.

"Videli smo da Tužilaštvo i ranije, doduše protiv nedužnih ljudi kao što je (Ante) Gotovina, nije znalo da odradi svoj posao. Tada ga nije ni moralo odraditi, jer nije bilo ničega", smatra Milanović.

Naglasio je i da ne želi da prejudicira presudu Šešelju, ali kaže da je "jasno je da je Šešelj među najodgovornijima za rat na prostoru bivše Jugoslavije i napad na Hrvatsku".

"To je činjenica i to ni jedna sudska presuda neće promeniti. Ne znam mogu li reći da mu kao čoveku želim sve najbolje, ali mislim da bi za neke stvari trebalo da odgovara", zaključio je Milanovića.

Žalbeno veće Haškog tribunala zatražilo je juče od Pretresnog veća da hitno opozove odluku o privremenom oslobađanju Šešelja i naloži mu da se vrati u pritvorsku jedinicu u Sheveningenu.

Predesednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović je prethodnoi pozdravila tu odluku i poručila da je to "najmanje što se moglo učiniti u ovoj fazi, dok se već godinama čeka presuda", dok je šefica hrvatske diplomatije Vesna

Pusić izjavila da je odluka Tribunala u skladu s onim što je Hrvatska tražila zbog ponašanja lidera radikala otkako je pušten iz pritvora.

Prvostepeno veće je pustilo Šešelja na privremenu slobodu u novembru prošle godine.

U očekivanju odluke Pretresnog veća Tribunala, Šešelj je ponovio da se neće dobrovoljno vratiti u Hag.