Prvostepena presuda mu je bila izrečena u decembru 2012. Tribunal je tada - većinom glasova dvoje sudija, uz protivljenje jednog - Tolimira proglasio krivim za genocid, udruživanje radi počinjenja genocida, istrebljenje, ubistva, progon i prisilno premeštanje muslimana iz Srebrenice i Žepe od jula do novembra 1995. Veće je odbacilo kao nedokazanu optužbu za deportaciju.

Raspravno veće tom presudom je utvrdilo da je VRS od 13. jula 1995. do avgusta 1995. ubila "najmanje 4.917" muslimana iz Srebrenice, ali je to "konzervativna procena".

Ukupan broj žrtava bliži je brojki od "najmanje 6.000"žrtava, rekao je u obrazloženju presude predsedavajući sudija Kristof Flige iz Nemačke.

Presudom je utvrđeno da su ta masovna ubistva, ali i ubistvo trojice muslimanskih lidera u Žepi, predstavljala genocid, uz proterivanje hiljada muslimanskih žena i dece iz Srebrenice i Žepe, zbog toga što su počinjena u nameri da se muslimani unište, potpuno ili delimično, kao etnička grupa.

Prema presudi, masovna ubistva srebreničkih muslimana počinjena su u okviru udruženog zločinačkog poduhvata vojnih i političkih lidera RS. General Tolimir u presudi je opisan kao "desna ruka, oči i uši" tadašnjeg komandanta VRS Ratka Mladića.

Naglašeno je da je Tolimir sa ostalim učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata delio genocidnu nameru da se svi muslimanski muškarci ubiju, a ostatak stanovništva protera. Tom zločinačkom poduhvatu, Tolimir je "u značajnoj meri doprineo, piše RTS.

Presuda, kojom je odbačena Tolimirova žalba na kaznu za zločine nad nad muslimanima iz Srebrenice u julu 1995. godine, doneta je uz izdvojeno i djelimično suprotno mišljenje sudije Žana-Kloda Antonetija.

Žalbeno veće je odbacilo prigovor Tolimira da se njegova umešanost u udruženi zločinački poduhvat temelji samo na činjenici da je bio član generalštaba, ali ne i na osnovu dokaza.

Pošto je presuda pravosnažna, Tolimir će ostati u pritvoru dok se ne privedu kraju pripreme za prebacivanje u državu u kojoj će služiti kaznu.

Haški tribunal osudio je Tolimira na doživotnu kaznu zatvora u decembru 2012. godine. Tolimir je uhapšen 31. maja 2007. godine prilikom prelaska granice između Srbije i Republike Srpske, a u pritvor Haškog tribunala prebačen je 1. juna 2007. godine.

Tribunal je, kako se podseća, podigao optužnice protiv 20 pojedinaca za zločine počinjene na području Srebrenice i Žepe 1995. godine.

Uključujući današnju presudu, suđenja su završena u 16 procesa, a nastavljaju se procesi protiv Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Jovice Stanišića i Franka Simatovića.

Tribunal je dosad podigao optužnice protiv 161 osobe zbog ozbiljnog kršenja humanitarnog prava na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991. do 2001. godine.

Do ovog trenutka okončano je 147 procesa, navodi se u saopštenju suda.