Predsednici zemalja regiona razgovaraju danas na Samitu 100 poslovnih lidera jugoistočne Evrope sa najistaknutijim preduzetnicima i privrednicima o mogućnosti bolje regionalne saradnje, kao važnog faktora za stabilnost regiona, ali i podizanja konkurentnosti privreda u regionu.

Kao lični izaslanik predsednika Tomislava Nikolića na samitu će učestvovati ministar privrede Željko Sertić.

Ministar privrede Srbije Željko Sertić je rekao da u procesu regionalne saradnje biznis mora da ide ispred politike.

"Onako kako dve kompanije razgovaraju kad treba da naprave neki posao na obostrano zadovoljstvo, tako i države u regionu, ali i šire treba da razgovaraju", rekao srpski ministar privrede na Samitu 100 lidera u Portorožu.

"Najveća konkurentna prednost regiona su ekonomske i političke promene koje su napravljene u prethodnom periodu", izjavio je danas u Portorožu ministar Sertić.

Sertić je, na panelu "Novi dogovor za novo doba" na Samitu 100 lidera u Portorožu, rekao da je dobro što su sve zemlje regiona u prethodnom periodu fokusirane na ekonomiju, otvaranje dijaloga, ali da nedostaje ceo set mera i aktivnosti koje je potrebno preduzeti kako bi se do kraja promenila slika regiona u očima stranih investitora.

"Veliki kapital nas posmatra kao Balkan, deo jugoistočne Evrope i zajednicu koja vuče probleme iz prošlosti, a velike investiicje ne dolaze tamo gde nema sigurnosti za ulaganje", rekao je Sertić na panelu na kojem su govorili predsednici zemalja u regionu.

Srpski ministar je rekao da je nesporno da svi u regionu žele da sarađuju, ali da se postavlja pitanje kako to da urade, odnosno šta svaka od zemalja može da uradi unutar svoje teritorije i koji su modeli jačanja regionalne saradnje.

Prema njegovim rečima, i skup poput Samita 100 lidera Jugoistočne Evrope je dobar način da se poboljša regionalna saradnja, ali to svakako nije dovoljno.

Kao primer, on je naveo da izvoz celog regiona bivše Jugoslavije u Nemačku iznosi 12 milijardi evra, dok izvoz Slovačke, Češke i Mađarske u istom periodu vredi 100 milijardi evra.

"Moramo da promenimo mnogo toga, puno je barijera, na carinama, na granicama, imamo administrativnih problema, kamioni dugo čekaju", rekao je Sertić, koji smatra da sve zemlje regiona moraju da rade na promeni svesti, ali i na jačanju kapaciteta u javnoj administraciji.

Ministar privrede je rekao da je Srbija lider promena u regionu, s obzirom na to kakva je situacija nasleđena, i da je sve ono što je urađeno u političkom i ekonomskom smislu veliki korak napred.

On je istakao da je politika Srbije bazirana na otvorenosti i u političkom i u ekonomskom smislu, kao i da se zemlja ponaša odgovorno prema svim svojim obavezama.

Sertić je naglasio da je Srbija preduzela veoma nepopularne mere, da su smanjene penzije i plate u javnom sektoru, što građani mahom ne podržavaju, ali da je to moralo da bude urađeno.

Prema njegovim rečima, država je donela važne zakone koji su posle samo nekoliko meseci doneli velike rezultate.

Sertić je rekao da je za završetak strukturnih reformi potrebno završiti i proces privatizacije, koji je među najtežim koracima, ali je istakao da će za najviše godinu dana "slika biti čista i u toj sferi".

NAJISTAKNUTIJI U POLITICI I BIZNISU NA OKUPU

Očekuje se da ovogodišnji Samit 100 okupi, kao i prethodnih godina, oko 180 najistaknutijih poslovnih lidera jugoistočne Evrope, koji će razgovarati o mogućim zajedničkim projektima u oblasti energetike, finansija, turizma, saobraćaja i infrastrukture, poljoprivrede i informaciono-komunikacionih tehnologija.

Na Samitu 100 učestvovaće brojni ministri iz regiona, a iz Srbije je, osim Sertića, najavljena ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički.

Na regionalnom skupu u Portorožu učestvovaće i predstavnici Evropske unije i međunarodnih finansijskih institucija.

Komesar EU za transtport Violeta Bulc govoriće o "pametnom" transportu kao sredstvu za konkurentnu regionalnu ekonomiju, dok će predsednik Evropske investicione banke Verner Hojer i generalni direktor EBRD-a za centralnu i istočnu Evropu Žan - Mark Peteršmit učestvovati na panelu na kojem će biti reči o 300 milijardi evra vrednom razvojnom projektu.

Ideje o tome kako unaprediti saradnju u regionu i eleminisati nepotrebne administrativne granice biće predstavljene na plenarnom panelu "Novi dogovor za novo doba", na kojem će govoriti predsednici država u regionu.

Posebna paznja tokom skupa u Portorožu biće posvećena ulozi "pametnih gradova" u regionu, koji mogu postati pokretači održivog rasta, a kako je najavljeno, gradonačelnici prestonica potpisaće deklaraciju o razumevanju kojom će se obavezati na rešenja pametnih gradova i razmenu iskustva i znanja.

Na posebnom panelu o ulozi pametnih gradova u razvoju nacionalnih privreda govoriće gradonačelnici Ljubljane Zoran Janković, Sarajeva Ivo Komšić, Zagreba Milan Bandić, Podgorice Slavoljub Stijepović i generalni menadžer IBM-a za "pametne gradove" Majkl Dikson.

Potpredsednica vlade Kori Udovički obratiće se na plenarnom ministarskom panelu "Kako pretvoriti kreativnost u poslovanju u uspešnu realnost”, na kojem će učestvovati i potpredsednik Vlade Makedonije zadužen za ekonomska pitanja Vladimir Peševski i ministar ekonomskog razvoja i tehnologije u Vladi Slovenije Zdravko Počivalšek.

Na okruglim stolovima, grupisanim prema ekonomskim sektorima, razgovaraće se o preprekama i mogućnostima unapređenja saradnje u regionu o čemu će, između ostalih, govoriti i predsednik Uprave Atlantik grupe Emil Tedeski, predsednik Atlas Grupe Duško Knežević, potpredsednik Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković.
Tanjug je, pored medijskih kuća iz Slovenije i Hrvatske, medijski pokrovitelj Samita.

Prvi Samit 100 organizovan je 2011. godine u Srbiji, drugi u Crnoj Gori, treći u Hrvatskoj, a svi dosad održani skupovi su za pokrovitelje imali predsednike zemlje domaćina.

Samit 100 biznis lidera inicijativa je koju su 2011. godine pokrenuli Srpska asocijacija menadžera, Hrvatska udruga poslodavaca i Združenje managerjev Slovenije, a ubrzo joj je podršku pružila i Atlas Fondacija iz Crne Gore.