Aktivista iz Banjaluke Dražen Crnomat potvrdio je za Al Džaziru da je šest osoba legitimisano, a da su jednog od njih, koji je snimao događaj, policajci izdvojili sa strane i "naterali da sve izbriše sa kamere".

On je rekao da je policija bila korektna.



Informaciju je na svom Twitter nalogu podelio i analitičar Srđan Puhalo, koji je rekao da mu nisu poznate sve okolnosti događaja.



U Mrakovici na Kozari danas je obeležena 73. godišnjica velike bitke na Kozari, u organizaciji Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Republike Srpske i Srbije.

Velikoj svečanosti prisustvovali su pored Milorada Dodika i Aleksandra Vulina, brojne državne, vojne i diplomatske delegacije, kao i predstavnici saveza ratnih vojnih invalida, boračkih organizacija i civilnih žrtava rata.

Održan je parastos za poginule u toj bici, brojne državne, vojne i verske delegacije položile su vence i odale poštu stradalim vojnicima i civilima na Kozari i Potkozarju 1942, a upriličen je i bogat umetnički program za brojne goste, poklonike žrtvama, učesnike NOB-a, potomke i simptizere partizana.

Recitovana je poema Skendera Kulenovića "Stojanka Majka Knežopoljka" i pevane pesme "Oj Kozaro", "Kaljinka", a bio je i skeč u izvođenju glumaca Gorana Jokića i Željka Kasapa iz Narodnog pozorišta Republike Srpske.

Brojni posetioci pevali su partizanske pesme, nosili partizanske kape, petokrake, majice sa likom Tita, a vijorile su se zastave nekadašnje SFRJ.

Bitka na Kozari započela je u junu 1942. godine, kada je 11.000 Nemaca, zajedno sa oko 20.000 ustaša i domobrana, započelo ofanzivu na narod i borce Kozare i Potkozarja.

Protiv nadmoćnog neprijatelja, borilo se svega 3.000 partizana, iz Drugog krajiškog odreda. Goloruki narod spasavao se u zbegovima.

U noći 3. jula, neke partizanske jedinice probile su obruč, ali puno naroda i boraca nije uspelo da se provuče. Oni koji nisu pobijeni, odvedeni su u koncentracione logore, mahom u Jasenovac i Staru Gradišku.

Prema ustaškim i nemačkim dokumentima, u kozaračkoj ofanzivi je zarobljeno 68.000 ljudi.

Na mestu proboja obruča u jugozapadnom delu Kozare danas se nalazi spomenik nazvan "Patrija".

Bitka na Kozari je i tema jednog od legendarnih filmova iz "partizanske produkcije", koji su bili poput lektire za sve rođene i odgajane u SFRJ. Za njih podsećanje, a za mlađe upoznavanje s filmom sledi: