Brojne domaće i strane delegacije položile su danas cveće u Memorijalnom centru u Potočarima i odale počast nastradalim Bošnjacima.
Posle toga usledio je verski obred koji prethodi ukopu posmrtnih ostataka 136 ekshumiranih i identifikovanih Bošnjaka iz Srebrenice i još nekoliko opština, koji su nastradali u julu 1995. godine.
Cveće je položila i delegacija Republike Srpske.
''Hvala vam što ste došli'', rekla je predsednica udruženja ''Majke Srebrenice'' Hatidža Mehmedović i stavila srebrenički cvet sećanja na njegov rever.
Vučić je u Potočarima poručio da se zločin u Srebrenici nikada ne sme zaboraviti, kao i da je vreme da počne da se gradi drugačija budućnost srpskog i bošnjackog naroda.
"Nadam se da se ovako užasan zločin više nikada neće dogoditi. Uveren u drugačiju i bolju budućnost u odnosima srpskog i bošnjačkog naroda izražavam najdublje poštovanje prema svim žrtvama, njihovim porodicama", napisao je premijer u Knjizi žalosti u Memorijalnom centru Potočari.
Opširnije OVDE.
---------------------------------------------------
Predsednik Haškog tribunala Teodor Meron izjavio je da je genocid zločin protiv čitavog čovečanstva.
„Zato se ne sme oklevati da se stvari nazovu pravim imenom, rekao je Meron na komemoraciji povodom 20.godišnjice genocida u Srebrenici.
On je, međutim, napomenuo da same presude ne leče rane i ne vode pomirenju, već je neophodno podržati sve one koji obnovljenom snagom vode u napredak i prosperitet zajednice.
Ministar inistranih poslova Kraljevine Holandije Bert Koenders rekao je da se genocid počinjen u Srebrenici desio i zbog toga što međunarodna zajednica nije pružila dovoljnu zaštitu zaštićenim zonama Ujedinjenih nacija (UN).
„Pravda mora biti zadovoljena, a zločinci osuđeni. Zločini ovde počinjeni ne smeu se nikada i nigde ponoviti“, rekao je Koenders.
„Došli smo danas u Srebrenicu da potvrdimo istinu o onome što se ovde desilo, jer samo istinom možemo doći do pomirenja“, izjavio je u Potočarima visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Valentin Incko.
"Neka ovaj vek bude vek mira. Treba slediti primer Nemačke i Francuske, koje su nekada bili veliki neprijatelji, a danas su stubovi Evrope", istakao je Incko.
On je napomenuo da nijedna rezolucija ne može da negira činjenice i ocenio da je BiH puna malih Srebrenica.
Klanjam se nevinim žrtvama u Srebrenici, izjavila je danas u Potočarima predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i naglasila da sećanje na žrtve trajno obavezuje.
"Obavezuje nas uvek i iznova na čuvanje Srebrenice, kao opomene na to šta se dogada kada se ne ispuni zadatak očuvanja temeljnog ljudskog prava na život", rekla je Kitarović.
Član Predsedništva BiH Dragan Čović rekao je danas u Srebrenici da je na ovom tužnom mestu možda najprikladnije ćutati i osetiti bol.
"Ovo mesto nam se samo obraća. Srebrenica je danas centar sveta i njena zastrašujuća bol pripada celom svetu", rekao je Čović na komemoraciji.
"Genocid nas je sve promenio, zastideo čovečanstvo", rekao je Čović, koji smatra da je Srebrenica "naša savest".
12,50- Premijer Srbije gađan kamenicama i flašama. Prema prvim informacijama pogođen je kamenom u glavu. Situaciju je smirio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH, Husein ef. Kavazović, pozvavši okupljene na mir i dostojanstvo i rekavši da je to njihova dužnost prema žrtvama.
12.30 - Predstavnica žrtava u Srebrenici Advija Ibrahimović rekla je na komemoracijida nastradali nikad neće biti zaboravljeni i da je istina jedina brana da se takav zločin nikad ne ponovi.
12.20 - Premijer Turske Ahmet Davutoglu poručio je na komemoraciji da se “genocid koji se desio u Srebrenici ne sme nikad više ponoviti, primetivši da oni koji su ubili osam hiljada muškaraca, ubili su celo čovečanstvo”. On je ranije zatražio susret s Vučićem u Potočarima.
12.15 - Bivši američki predsednik Bil Klinton obratio se okupljenima i upisao u knjigu žalosti. On je zahvalio premijeru Srbije što je došao u Potočare. ''Moj rad ovde i kasnije na Kosovu bio je jedan od najvažnijih stvari koje sam uradio. Žao mi je što nam je toliko dugo trebalo da postignemo jedinstvo da svi mi prijatelji postignemo potrebnu silu da se zaustavi to nasilje. Drago mi je što je mir održan. Ali mi zaista dugujemo, dužni smo žrtvama.''
12.10 - Zamenik generalnog sekretara UN Jan Elijanson preneo je saosećanje i solidarnost prvog čoveka Svetske organizacije Ban Ki Muna porodicama svih žrtava koje, kako je rekao, UN i međunarodna zajednica nisu uspele da zaštite. Govoreći na komemoraciji povodom 20. godišnjice od zličina u Srebrenici, Elijanson je rekao da se UN ponovo obavezuju da će cela istina o tome šta se dogodilo u tom gradu ratne 95. godine biti otkrivena.
11.50 - Specijalni izaslanik predsednika Irana, Akbar Torkan izjavio je danas da je tamna mrlja u savremenoj istoriji čovečanstva velika tragedija genocida u Srebrenici ali i da nosi sa sobom poruku nužnosti saradnje vera i nacija u svetu.
11.40 - Jordanska kraljica Nur izjavila je na komemoraciji da se u svetu danas dešava previše zločina i da je Srebrenica pravo mesta odakle im se šaolje poruka da zločin neće proći nekažnjeno da će se počinioci pronaći i odgovarati za svoje zločine.
11.25 - Glavni tužilac Tribunala u Hagu Serž Bramerc izjavio je da se u Srebrenici dogodio genocid i da je to bio rezultat namerno smišljenog plana na najvišem niovu. Bramerc se u obraćanju u Potočarima na obeležavanju 20 godina Srebrenice naveo da su to činjenice koje su više puta dokazane i dodao da "poricanje genocida predstavlja iskrivljeno prikazivanje činjenica i predstavlja uvredu za žrtve".
11. 20 - Predsednik Crne Gore Filip Vujanović izjavio je danas da ta država osuđuje zločin koji se pre 20 godina dogodio u Srebrenici i pozvao sve kako bi nesporazumi na ovim prostorima postali prošlost.
11.07 - Prvi čovek Srebrenice Ćamil Duraković obratio se okupljenima u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari. Rekao je kako je on slučajno živ, dok su “brojni dječaci s kojima se kako dete igrao – ubijeni”.
"Nismo se svetili, nismo upotrebljavali govor mržnje. Majke su njegovale ljubav, dozivali imena svojih sinova, nadali se da će se vratiti...Izabrali smo pravdu, umjesto nepravde, život umjesto smrti", rekao je Duraković.
11. 00 - Na procesu pomirenja u Bosni i Hercegovini (BiH) potrebno je još raditi, ocenila je danas u Srebrenici potpredsednica Evropskog parlamenta (EP) Ulrike Lunaček i pozdravila dolazak srpskog premijera Aleksandra Vučića na komemoraciju, rekavši da je to važna poseta.
11.03 - Počela komemoracija žrtvama u Srebrenici. Hor Art Vivo kojim diriguje Danijel Žontar izvodi himnu BiH.
10.20 - Vučić je u Memorijalnoj sali obišao izložbu "Srebrenica-Potočari 1995. - 2015.", gde se, u prisustvu najvećeg broja medija, upisao u knjigu žalosti.
''Hvala vam što ste došli'', rekla je predsednica udruženja ''Majke Srebrenice'' Hatidža Mehmedović i stavila srebrenički cvet sećanja na njegov rever.
Majke Srebrenice su Vučiću poklonile "srebrenički cvet" koji je simbol stradanja u tom gradu. Zahvalile su mu što je došao i poručile da smo "svi jedan narod kojem treba mir”.
Srpski premijer trebalo bi posle toga da prisustvuje obraćanju 17 govornika tokom svečanog dela komemoracije, nakon koje će biti sahranjeni posmrtni ostaci 136 srebreničkih žrtava identifikovanih u poslednjih godinu dana.
OVDE pročitajte šta je Vučić rekao pred odlazak u Srebrenicu.
10.05 - U Potočare došli i predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitanović, član Predsedništva BiH Bakir Izetbegovih, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, šefica evropske diplomatije Federika Mogerini, predsednik Turske Ahmet Davutoglu, slovenački predsednik Borut Pahor...
9.55 - Predsednik opštine Srebrenica Ćamil Duraković je, u razgovoru za RTS, rekao da je neophodno pokazati i dokazati da niko ne želi da se ponovi zločin kao što je bio onaj u Srebrenici. Duraković je ponovio da ne očekuje nikakve neprijatnosti u memorijalnom centru u Potočarima, jer tu dolaze porodice i rođaci da ukopaju posmrtne ostatke svojih najbližih.
9. 50 - Bivši američki predsednik Bil Klinton sa delegacijom iz Vašingtona stigao u Sarajevo odakle je helikopterom krenuo za Srebrenicu. Sa njim dolazi i Madlen Olbrajt. Klinton je 2003. godine otvorio Memorijalni centar u Potočarima.
9.30 - Teodor Meron, predsednik Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, upisao se u Knjigu žalosti. Brojni svetski zvaničnici koji pristižu, rukuju se sa načelnikom opštine Srebrenica i majkama žrtava.
9.15 - Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko izjavio je danas da je 20 godina malo za pomirenje na prostoru BiH, ali da je ono u toku, te da je zato dobro što je premijer Srbije Aleksandar Vučić došao u Potočare.
9.10 - Kolone ljudi pristižu u Potočare
U njegovoj okolini građani mahom nose majice sa natpisima "Genocid u Srebenici", među njima ima i pojedinaca u maskirnim uniformama sa bošnjačkim obeležjima, i "ratnim" bošnjačkim zastavama.
Brojne novinarske ekipe iz BiH, regiona, i evropskih država, odnosno više od 800 akreditovanih predstavnika medija, od jutros prenose događanja u Memorijalnom centru Potočari.
Više od 30 reportažnih kola parkirano je još juče ispred ulaza u Centar, gde je kasno posle podne održana ceremonija prenosa tabuta iz Memorijalne sale na groblje.
Do sada je u Potočarima pokopana 6.241 žrtva, a 230 ih je pokopano individualno izvan Memorijalnog centra, u skladu sa željom porodica.
Desetočlanu američku delegaciju na komemoraciji u Srebrenici predvodiće bivši predsednik Bil Klinton, a u delegaciji će biti i bivša državna sekretarka Madlen Olbrajt.
Visoka predstavnica EU za spoljne poslove i sigurnosnu politiku Federika Mogerini otkazala je dolazak zbog finala pregovora sa Iranom u vezi nuklearnog programa.
Na komemoraciji neće biti ni ruskog ambasadora u BiH, Petera Ivancova, "zbog nepristojne politizacije skupa" posle ruske blokade britanske rezolucije o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN.
U gradu se očekuje prisustvo više od 50.000 ljudi.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!