Pored Orića, optužen je i njegov saborac Sabahudin Muhić.

Orićeva odbrana zatražila je na početku suđenja ukidanje mera zabrane koje je Sud BiH doneo u julu, a tužilaštvo se saglasilo sa predlogom odbrane, uz obrazloženje da svi predloženi svedoci u postupku žive na teritoriji Republike Srpske i da optuženi uz ograničeno kretanje samo na teritoriju Federacije BiH ne bi mogao da utiče na njih.

Merom zabrane Oriću je kretanje bilo dozvoljeno samo na teritoriji Sarajevskog i Zeničko-dobojskog kantona u Federaciji BiH, uz oduzimanje pasoša i obavezno javljanje jednom sedmično policijskoj stanici u Sarajevu.

Sud će se u zakonskom roku izjasniti o ovim predlozima, prenosi portal Radio televizije Republike Srpske.

Sud BiH ranije je potvrdio optužnicu koja je protiv Orića i Muhića podignuta 27. avgusta, tereteći ih da su tokom rata postupali suprotno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.

Optužnica Orića i Muhića tereti da su počinili krivično delo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, odnosno za ubistvo tri zarobljenika srpske nacionalnosti tokom 1992. godine u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac, prenose mediji u BiH.

Tužilaštvo BiH optužnicu je podiglo nakon višemesečne istrage koja je sprovedena u saradnji s Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) i Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Orić je tokom rata u BiH bio zapovednik 28. divizije Armije BiH, koja je delovala na širem srebreničkom području.

Protiv njega je zbog ratnih zločina vođen i postupak po optužnici koja je podignuta pred Haškim tribunalom, koji ga je oslobodio krivice.

Zločini u selima Zalazje, Lolići i Kunjerac tom optužnicom nisu bili obuhvaćeni, a istragu protiv Orića zbog toga je odvojeno otvorilo Tužilaštvo za ratne zločine Srbije.

Po međunarodoj poternici, koju su zbog te istrage raspisale srpske vlasti, Orić je uhapšen u Švajcarskoj 10. juna.

Nakon što su i Srbija i BiH od Švajcarske zatražile njegovo izručenje, Orić je 26. juna predat u nadležnost bosansko-hercegovačkog državnog Tužilaštva, koje je tada potvrdilo kako se protiv njega istraga vodi i u Sarajevu.

Orić je od tada u BiH - oduzete su mu putne isprave i izrečena zabrana napuštanja zemlje, uz ograničenje kretanja samo na sarajevski i zeničko-dobojski kanton.