• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mladićev balističar: Rane ne odgovaraju snajperima

Izvor Beta

Svedočeći u odbranu Ratka Mladića, veštak za balistiku Mile Poparić negirao je danas, pred Haškim tribunalom, optužbu da je sa srpskih položaja bio ispaljen metak koji je, u jesen 1994, u Sarajevu ubio sedmogodišnjeg dečaka i ranio majku

Tadašnji komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (73) optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva granatiranjem i snajperisanjem, 1992-95. godine.

Po optužnici, jedan metak iz snajpera VRS je u centru Sarajeva, 18. novembra 1994, ranio majku Dženanu Sokolović i, prošavši kroz njeno telo, usmrtio njenog sina Nermina Divovića.

To je bio jedan od 17 snajperskih napada, navedenih u optužnici, u kojima su civili u Sarajevu bili ubijeni i ranjeni.

Napad na tramvaj

Komentarišući napad na tramvaj u blizini bivše kasarne Maršal Tito, u kojem su 23. novembra 1994. bile ranjene dve žene, Poparić je podsetio da je, prema istrazi sarajevske policije, metak prošao kroz otvoren prozor, zatim se raspao i ranio putnice. "To je praktično nemoguće", konstatovao je svedok, "Ugao pod kojim je hitac pogodio tramvaj bio je veliki, što, po Popariću, ukazuje da osoba koja ga je ispalila nije mogla biti na soliterima pod srpskom kontrolom na Grbavici, kako tvrdi optužba, već na zgradi Izvršnog veća, koju je držala ABiH.

Veštak Poparić ukazao je, međutim, da nije pouzdano bilo utvrđeno sa koje je strane metak doleteo - u policijskim izveštajima pisalo je da su žrtve pogođene s desna, a u medicinskoj dokumentaciji da ih je hitac pogodio s leve strane.

"Dečak nije mogao biti pogođen istim metkom kao i majka, ako je gađano sa desne strane, sa zgrade na Grbavici poznate kao Metalka, na kojoj su bili položaji VRS, kao što piše u optužnici, tvrdio je Poparić.

Balističar odbrane izjavio je da je, nasuprot tome, isti metak mogao pogoditi i dečaka u glavu i njegovu majku u stomak, kako su utvrdili lekari, ukoliko je doleteo sa njihove leve strane, odnosno sa teritorije pod kontrolom Armije BiH.

Poparić je ocenio i da je, usled nedostatka detaljnog sudsko-medicinskog nalaza, teško utvrditi šta se zaista dogodilo.

Balističar Mladićeve odbrane utvrdio je i da je 6. marta 1995 u naselju Sedrenik četrnaestogodišnji Tarik Žunić najverovatnije bio ranjen zalutalim hicem u razmeni vatre između ABiH i VRS.

Kako je izjavio, "nema dokaza", poput medicinske dokumentacije, koji bi ukazivali da je metak doleteo sa srpske strane.

Na početku unakrsnog ispitivanja, tužiteljka Karolin Edžerton osporavala je stručnost Poparića, ukazujući da on nije obišao neka od mesta incidenata, da nije obučen istražitelj, ni sudski patolog, niti pravnik, kao i da se služio pogrešnim mapama.

Verodostojnost veštaka, zastupnica optužbe potkopavala je i činjenicom da je on bio "član tenkovske posade u VRS", što je Poparić potvrdio.

Na pitanja tužiteljke Poparić će nastaviti da odgovara u ponedeljak, 2. novembra.

Optužnica generala Mladića tereti i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmere genocida i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image