• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati će zatvoriti granicu ako Nemci spuste rampu

Izvor MONDO/Agencije

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Ranko Ostojić poručio je danas da će Hrvatska zaustaviti prihvat izbjeglica ako bude stopiran njihov prolaz na ruti prema Nemačkoj. Slovenci kažu da, zasad, nema zatvaranja.

Ministar Ostojić je na konferenciji za novinare u tranzitnom centru za izbeglice u Slavonskom Brodu potvrdio da je na tranzitnoj, izbegličkoj ruti juče zabeležen višečasovni zastoj od 16:00 do 23:30 časova zbog nenajavljene odluke austrijskog štaba koji upravlja trenutnom izbegličkom krizom da će zatvoriti južnu granicu.

"Prolaz izbeglica sada teče bez problema, a Nemačka i dalje prima oko 6.500 izbeglica dnevno. Kroz Hrvatsku je do sada prošlo 405.530 izbeglica", rekao je Ostojić.

Miniranje istrage

Ostojić je potvrdio da je izbegličkom rutom kroz Hrvatsku prošao i osumnjičeni za učestvovanje u terorističkom napadu u Parizu, s pasošem koji je osvanuo u medijima, što je ocenio neprimerenim jer se time ugrožava istraga, prenose hrvatski mediji.

On je dodao da hrvatska policija o osumnjičenom, u vreme njegovog prolaska kroz Hrvatsku, nije imala podatke koji bi ukazivali da je reč o sumnjivom licu, te podsetio da je ista osoba, nakon Hrvatske, ušla u Mađarsku i da je prošla kroz još dve zemlje šengenske zone.

"Od početka govorim da se među izbeglicama može naći lice koje koristi izbeglički talas, ali ljudi beže i od terora koji se dogodio u Parizu. Jasno treba razlikovati kriminalce teroriste od onih koji beže od rata", rekao je Ostojić

SLOVENIJA NE ZATVARA GRANICU - ZASAD

Slovenija nema nameru da zatvori granicu za izbeglice, poručeno je danas sa redovne konferencije za novinare Ureda slovenačke vlade za komunikaciju.

Slovenija će, kako se navodi u saopštenju Ambasade Slovenije u Beogradu, preuzeti sve mere za regulisanje protoka migranata na osnovu raspoloživih kapaciteta i uzimajući u obzir koliko migranata može da prihvati, ali te mere ne znače zatvaranje granica.

U Sloveniju je do sada ušlo više od 221.000 migranata, a samo juče oko 4.140, navodi se u saoštenju.

Posle terorističkih napada, koji su se u petak dogodili u Parizu i koji su otvorili niz pitanja o potrebi zaoštravnja mera bezbednosti, slovenački premijer Miro Cerar rekao je da stepen bezbednosne ugroženosti u Sloveniji trenutno nije povećan.

 On je naglasio da slovenački nadležni organi nadziru granične prelaze i ne dozvoljavaju prelaz nikome za koga smatraju da predstavlja sigurunosnu pretnju, a sarađuju i sa službama drugih zemalja.

Cerar se osvrnuo i na pitanje postavljanja ograda na graničnom prelazu i rekao da se time samo usmerava protok ljudi, a da cilj ograde nije da ona zagradi Sloveniju sem, kako je istakao, u slučaju krajnje nužnosti.

Ambasada Slovenije u Beogradu saopštila je da je Slovenija dobro pripremila plan za postavljanje žičane ograde.

"Postavljanje (ograde) isključivo na svojoj strani granice i time nikako ne želi da prejudicira pitanje granice koja se rešava na arbitražnom sudu", navodi se u saopštenju.

MINISTRI SE (SLABO) UZDAJU U GRČKU

Na Brdu kod Kranja danas je održan neformalni sastanak ministara unutrašnjih poslova država duž balkanske rute na kome je akcenat stavljen na potrebu veće koordinacije i jačanje napora za smanjenje broja migranata.

Sastanak je održan na inicijativu slovenačke ministarske unutrašnjih poslova, a makedonski ministar Mitko Čavkov je rekao da je zaključeno zaključeno je da je pre svega potrebna operativna saradnja i koordinacija radi smanjenja broja migranata na dnevnoj osnovi koji imaju za cilj humaniji tretman migranata u skladu sa kapacitetima zemlje.

On je za makedonski Kanal TV 5 dodao da je stav Skoplja da bez smanjenja broja migranata koji ulaze preko Grčke u Makedoniju nema efikasnijeg rešenja u upravljanju krizom zbog toga što je Grčka zemlja članica EU, članica Šengena i da je potrebno da ona preduzme praktične napore za zaštitu sopstvene spoljne granice kao države članice Šengena prema Turskoj i da u tom kontekstu dopinose smanjenju broja migranata.

Dodao je, međutim, da po tom pitanju nije preterani optimista.

"Činjenicu da osim izbeglica nekontrolisane tokove koriste i pripadnici militantnih struktura potvrđuje to što je jedan od terorista evidentiran na ovoj balkanskoj ruti i u tom kontekstu smo razgovarali o potrebi za suštinskom podrškom EK, EU i zemalja zpadnog Balkana koje nisu članice Unije u smislu davanja materijalnih sredstava i jačanja kapaciteta za istinsku registraciju preko obezbeđivnja biometrijskih podataka migranata koji se kreću ovom rutom i primene jedinstvene metodologije registracije u šta do sada nismo bili uljučeni, a što predstavlja zajedničku štetu za sve države", rekao je.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Serbia forever

Nikad nista nisu uradili, dok nisu dobili natedbu iz Nemacke!? Danke Dojcland!

geo

Bilo i bi?e: gde ?vaba okom, tu hrvat skokom..

A

@geo sta bi onda trebali da rade...

special image