"Vidljivo je bilo koaliranje (saradnja) političkih predstavnika muslimana i Hrvata, a na svaku inicijativu koja je dolazila sa srpske strane odgovaralo se odbijanjem i animozitetom. Promovisala se politika nezavisne BiH i povlačili konkretni politički potezi", rekao je Dodik pred Haškim tribunalom, dajući iskaz kao kao svedok odbrane na suđenju generalu Mladiću.
Dodik je naglasio da su sedince parlamenta trajale i dan i noć, sa velikim brojem dugih pauza, te da su teško dovođene do kraja.
"Narod je već bio homogenizovan oko svojih političkih partija i u pravilu su pratili svoja rukovodstva. Kada tu dodate već oružani sukob u Hrvatskoj, gde su Srbi i Hrvati bili glavni akteri, lako je pretpostaviti odnos Srba i Hrvata u BiH", istakao je Dodik.
On je dodao da se najveći broj prostora koji su naseljavali Srbi u BiH direktno naslanjao na Hrvatsku, tako da je ogroman broj srpskog stanovništva iz severnog dela Bosne bio mentalno u tom sukobu, solidarišući se sa Srbima u Hrvatskoj, na bazi negativne percepcije iz Drugog svetskog rata, kada je fašistički režim Nezavisne Države Hrvatske na reci Savi organizovao dva velika logora za Srbe, Jevreje, Rome.
"Prema podacima, u Jasenovcu je ubijeno 700.000 ljudi, od čega 500.000 Srba. To je kod Srba na tim prostorima bila snažna karakteristika u njihovom mentalitetu i strah da se to ponovo ne desi. I u toj psihozi odvijao se društveni i javni život", napomenuo je Dodik.
Dodik je naveo da je činjenica da komunistički režim zbog svojih ideoloških potreba "konzervirao" i onemogućio istinu o Jasenovcu, što je doprinelo dodatnim mistifikacijama i spekulacijama.
IZETBEGOVIĆ MANIPULISAO VEĆINOM
Predsednik Srpske je na suđenju izjavio da je Alija Izetbegović stavio veoma sumnjiv potpis na Dejtonski sporazum, jer ga je potpisao kao "predsednik BiH", koja uopšte nije postojala, niti je on bio predsednik BiH.
"Međutim, zemlje koje su bile pokrovitelj tog sporazuma smatrale su da to tako treba da bude. Izetbegović je nastavio da se lažno predstavlja, nije imao BiH, niti je bio predsednik te BiH", napomenuo je Dodik u Hagu, dajući iskaz kao kao svedok odbrane na suđenju generalu Mladiću.
On je dodao da je ubrzo nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, koji je predviđao da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, gde je formiran monoetnički entitet Republika Srpska i dvoetnički Federacija BiH, Izetbegović u želji da unutra reformiše Dejtonski sporazum, tražio od Ustavnog suda da se konstitutivnost naroda prizna na području cele BiH.
"Izetbegović je podneo apelaciju da Ustavni sud BiH proglasi konstitutivnost svih naroda, odnosno Srba, Hrvata i Bošnjaka na prostoru čitave BiH, što je učinio Ustavni sud, koji čine devet sudija, od čega je šest domaćih i tri strana, gde je četvoro domaćih sudija bilo protiv te odluke, a dvojica sudija Bošnjaka i tri stranca su donela odluku i proglasila konstitutivnost ova tri naroda na prostoru čitave BiH", naveo je Dodik.
On je dodao da je time počelo urušavanje Dejtonskog sporazuma i balansa koji je uspostavljen tim sporazumom sa mehanizmima zaštite koji su dati konstitutivnim narodima na zajedničkom nivou.
"Izetbegović je, kad je trebalo da ukine konstitutivnost, to i uradio i uveo narod u rat, a kad je trebalo da nastavi svoj ratni pohod u BiH političkim sredstvima, on je dobio konstitutivnost na području BiH, ubeđen da će na taj način obezbediti dominaciju Bošnjaka u cijeloj BiH", poručio je Dodik.
Prema njegovim rečima, danas kao rezultat takve politike imamo majorizaciju, pre svega, Hrvata u BiH i pokušaj da se to nametne Srbima.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
U Beogradu sneg do 30 centimetara! Hitno upozorenje RHMZ-a, upaljen crveni meteoalarm zbog mećave