Obrazloženo je da je od 2010. "predstavljao zanemarljivu pretnju po SAD" i da je "od svojih branilaca uvek tražio mogućnost da nastavi obrazovanje".

Jemenac se odlično služi engleskim jezikom, a u zatvoru je studirao dva programa - matematiku i engleski jezik, prenose crnogorski mediji.

"Njegov cilj bio je da se pripremi za život van Gvatanama", rekao je njegov advokat.

Kako je javio Rojters, on je u američkom zatvoru proveo više od 13 godina.

Američko Ministarstvo odbrane saopštilo je ranije danas da je dva zatvorenika iz zatvora u zalivu Gvantanamo prebacilo u Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, gde bi trebalo da započnu novi život.

U saopštenju Pentagona se navodi da je treći zatvorenik Muhamed Bavazir odbio da se ukrca na let za Evropu, pa je ostao u američkoj bazi na Kubi, prenela je agencija AP.

U BiH je prebačen jedan Egipćanin sa teškim zdravstvenim problemima, a u Crnu Goru zatvorenik iz Jemena, navelo je američko Ministarstvo, dodajući da ni jedan ni drugi nisu mogli da se vrate u zemlju iz koje potiču.

 Pentagon nije naveo zašto Bavazir nije prihvatio preseljenje u zemlju koja mu je bila namenjena, a koja nije imenovana, a advokat Džon Čendler navodi da je on insistirao da ga pošalju u jednu od više zemalja u kojoj ima rodbinu, pošto nije mogao da se vrati u Jemen.

Ukupno su do sada američke vlasti iz Gvantanama pustile 91 zatvorenika.

Dvojica zatvorenika prebačenih danas u BiH i Crnu Goru deo su grupe od 17 zatvorenika koji će Gvantanamo napustiti tokom ovog meseca.