U Hrvatskoj je danas uhapšeno petnaestak osoba pod sumnjom da su učestvovali u međunarodnom lancu pranja novca, koji je navodno povezan i nedavnom krađom 280 hiljada evra i dva kilograma zlata iz sedišta Ministarstva unutrašnjih poslova u Zagrebu, javljaju hrvatski mediji.

Reč je o velikoj međunarodnoj akciji u kojoj učestvuju policije nekoliko zemalja. Iz Hrvatske je uključena i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (Uskok).

Prema nezvaničnim saznanjima, među osumnjičenima je i Antonio Ivić, kome su pripadnici mobilne jedinice saobraćajne policije "Kobre" u februaru zaplenile 280.000 evra i dva kilograma zlata, koji su pre nekoliko dana ukradeni u spektakularnoj provali u sedište kriminalističke policije u Zagrebu.

On je tvrdio da novac potiče od prodaje porodične nekretnine, navodi "Jutarnji list".

Akcijom je obuhvaćen i njegov otac na čiji račune je, prema izveštajima Poreske uprave, u poslednjih nekoliko godina leglo gotovo 6,66 miliona evra za kupovinu zlata iako je zvanično zaposlen u jednoj maloj firmi, registrovanoj na njegovoj kućnoj adresi.

Na meti istražitelja našlo se još dvadesetak osoba kojima su pretraženi stanovi i poslovni prostori - koji su često bili na istoj adresi.

Prema sumnjama istražitelja, oni su u proteklih nekoliko godina osnovali više desetaka manjih firmi koje su se bavile otkupom zlata. Te firme su često bile osnivane na adresi njihovog stanovanja. Tako su se te osobe formalno bavile otkupom ogromnih količina zlata.

Novac za otkup zlata, ali i pšenice, dolazio im je iz Italije s računa nekoliko italijanskih firmi. Riječ je o iznosima koji navodno dostižu ukupnu cifru od oko 66 miliona evra. Tako kupljeno zlato u Hrvatskoj formalno je prebacivano u Italiju.

Hrvatske poreske institucije počele su da sumnjaju da je reč o fiktivnim poslovima, te da se trgovina odvija gotovo bez ikakve infrastrukture potrebne za tako delikatan posao.

Dalja istraga u kojoj su pribavljene informacije od istražnih tela nekoliko zemalja ukazivala je da bi novac, koji preko italijanskih firmi, dolazi u Hrvatsku mogao da potiče od peruanske porodice Sančez-Paredes, vlasnika peruanske rudarske kompanije Cia. Minera Aurifera Santa Rosa.

Na osnovu tih saznanja hrvatska istražna tela su pokrenula istrage da bi se izvršila provera da nije reč ni o kakvoj kupovini zlata, ne u tolikim količinama, već da je u pitanju pranje novca.