Odlukom o aboliciji odgovornih za aferu "prisluškivanje", Ivanov je pomilovao bez sprovođenja postupka, između ostalog, bivšeg premijera i lidera najuticajnije vladajuće partije VMRO-DPMNE Nikolu Gruevskog, bivšeg šefa tajne službe Sašu Mijalkova i ministarku poicije Gordanu Jankulovsku.
Kako je objavio makedonski Službeni list, odluka predsednika stupa na snagu danom donošenja, odnosno od 12. aprila, a Ivanov je rekao da je to učinio kako bi okončao političku krizu uoči izbora u junu.
Portparol američkog Stejt departmenta Džon Kirbi je rakao da je stav Vašingtona da će odluka Ivanova "zaštiti korumpirane zvaničnike i uskratiti pravdu makedonskim građanima", prenosi AFP.
"To će takođe podriti vladavinu prava u Makedoniji, integritet njenih pravosudnih institucija i kredibilitet posvećenosti njenih lidera osnovnim vrednostima NATO i EU", rekao je Kirbi.
Makedonija je kandidat za članstvo u EU od 2005, a njen zahtev za NATO blokirala je Grčka 2008. godine zbog spora oko imena.
SAD su zatražile od Ivanova da preispita svoju odluku i dozvoli tužilaštvu da nastavi istragu o navodima o ilegalnom prisluškivanju i korupciji.
"Takođe ohrabrujemo vladu i stranke da nastave da rade na reformama koje će ojačati demokratske institucvije i vratiti Makedoniju na put ka kredibilnim izborima i evroatlantskim integracijama", rekao je Kirbi.
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Stižu važna pojačanja iz Evrolige: Srbiji pomaže jedan od najboljih, a Bosni i Hrvatskoj dolaze igrači Reala
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi