Diplomate sa kojima je zagrebački "Jutarnji list" razgovarao, a reč je o iskusnim stručnjacima koji su bliski desnoj opciji, smatraju da je hrvatski ministar spoljnih poslova Miro Kovač napravio dve "greške u koracima".

"Prvo, najpre je trebalo da razgovara i zatražiti podršku Amerike, Nemačke ili Velike Britanije, a zatim da krene u blokadu Srbije. Ili je trebalo da ćuti i tek kada se otvore važna poglavlja, istupi sa zahtevom da Beograd odustane od univerzalne jurisdikcije", rekao je "Jutarnjem" jedan diplomata.

"Ovako smo se našli sami i tretiraju nas kao državu koja opstruira Srbiju, iako smo u ovom slučaju u pravu", rekao je on.

Slično razmišlja i donedavni zamenik hrvatskog ministra spoljnih poslova Joško Klisović, iako smatra da Srbija mora da ukine sporni zakon.

"Uvek je dobro imati saveznike kojima ćete objasniti zašto nešto radite. U tom smislu, možda je ovo moglo bolje da se pripremi, ali treba znati da su pitanja u vezi sa Srbijom nama važnija nego drugim članicama EU", smatra Klisović.

To se videlo na prošlogodišnjim diplomatskim sastancima na kojima su predstavnici hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova pokušavali da objasne šta je problem sa univerzalnom jurisdikcijom, dodao je Klisović.

Prema njegovim rečima, sagovornici iz zemalja EU nisu osporavali hrvatske argumente, uglavnom zato što je tada glavno pitanje predstavljala normalizacija odnosa između Beograda i Prištine.

U takvim okolnostima nitko nije obraćao posebnu pažnju na upozorenja da će Hrvatska možda da blokira pregovore Srbije i EU.

Uz već izrečenu napomenu da je Hrvatska trebalo bolje da se pripremi, Klisović je rekao i da smatra da je bilo bolje da se univerzalnu jurisdikciju povezalo sa pregovaračkim poglavljem koje se odnosi na regionalnu saradnju.