Aleksandra Saška Đurović i Ljiljana Arbutina odlučile su se na protest kako bi ukazale na da je za smrt njihove dece izrečena premala kazna, odnosno da nisu otkriveni pravi krivci.
Jovan Arbutina poginuo je 18. januara prošle godine, kada ga je na pešačkom prelazu udario "pežo 308" u Ulici Krajiških brigada u Banjaluci. Na istom mestu, u blizini semafora i skretanja za naselje Rakovačke bare, poginuo je i Nikola Đurović u avgustu 2011. godine.
Prisutnim novinarima u parku Petra Kočića Ljiljana Arbutina je ponovila da je niko iz suda i tužilaštva niko nije obavestio o presudi i procesu suđenja.
"Otišla sam u banjalučko Tužilaštvo da proverim ima li napretka u suđenju i saznam da je presuda doneta 17. novembra prošle godine, a da me niko nije ni pozvao na izricanje kazne, niti me obavestio o toku suđenja ni pre ni posle izricanja presude.
U izveštaju nesreće piše da je navodna brzina automobila koje je ubilo Jovana bila 78 kilometara na sat. Ja ne negiram da je moje dete prelazilo na crvenom svetlu, ali želim pravdu. Ta brzina sigurno je bila veća, jer je Jovan imao 25 povreda, od toga pet smrtonosnih", priča kroz jecaj i suze Ljiljana Arbutina.
Zbog nesreće u kojoj je stradao Jovan Arbutina osuđen je vozač Goran Zrnić na šest meseci zatvorske kazne i 1.500 KM troškova suđenja.
"Uskoro će jedan medij, ne mogu sada da vam kažem koji, objaviti pismo koje će uzdrmati sve... U tom pismu su navedene sve malverzacije u ovom slučaju, od uviđaja do presude. Imam nezvanične informacije da je ubica dao 18.000 evra kako bi kupio svoju slobodu", kaže Ljuljana Arbutina.
Zbog nesreće u kojoj je stradao Nikola Đurović, osuđen je na četiri godine zatvora Nenad Radinković, koji je vozeći "audi" prošao kroz crveno i udario u Đurovićev automobil.
Nikolina majka Aleksandra Saška Đurović tvrdi da za upravljačem "audija" nije bio Radinković, nego visoki funkcioner RS.
"Ovom šetnjom želim da podsetim javnost da do sada od zvaničnih institucija nismo dobili odgovor ko je u stvari pravi ubica. Bila je sumnja na bivšeg ministra unutrašnjih poslova Stanislava Čađu, međutim, on je nedodirljiv jer ima 'zaleđinu' predsednika Republike i doktora Škrbića.
Za smrt moga sina je okrivljen Radinković Nenad, koji je sada u zatvoru u Francuskoj. On je nastavio da za vlast švercuje oružje, podmetnuto mu je na francuskoj granici da bude uhapšen, a ostao je tamo da ne bi mogao da progovori. I dan danas 99 odsto Banjalučana zna da je to uradio Stanislav Čađo, ili je donekle upleten u to", kaže Aleksandra Saška Đorđević.
U današnjoj protestnoj šetnji učestvovalo je pedesetak građana Banjaluke, prijatelja i rodbine, koji su noseći fotografije nastradalih mladića prošetali do Centra javne bezbjednosti, Okružnog suda i Tužilaštva.
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
Poznat identitet više ubijenih osoba u masakru na Cetinju: Aco Martinović (45) kod sebe imao više od 80 metaka
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
"Ubio je našu decu potpuno svesno i hladnokrvno": Ispovest majke ubijenog Predraga u Arilju
Četiri velika problema za Zvezdu pred Baskoniju: Janisa boli glava zbog povreda i virusa!