Iz Centra za uklanjanje mina BiH (BH MAC) za MONDO su kazali da se površina kontaminacije minama prostire na 1.149 kvadratnih kilometara ili 2,3 odsto ukupne teritorije BiH.

Procene takođe kažu da u BiH još ima oko 82 hiljade mina na 9.018 lokacija.

Stručnjaci upozoravaju da bi broj minskih lokacija u BiH moga biti i veći, jer je praktično nemoguće ući u trag svakoj mini ili nekom drugom neeksplodiranom ubojitom sredstvu.

Da stanje bude još gore "pobrinule" su se i i velike poplave koje su poslednih godina rasijale minska polja, pa se neeksplodirano oružje može bukvalno naći bilo gde. Kao otežavajuća okolnost deluje i ljudski faktor zbog uklanjanja i uništavanja natpisa i tabli koje upozoravaju na minska polja.

Minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima ugroženo je 1369 lokalnih zajednica u 129 gradova i opština.

Najugroženiji su Maglaj, Velika Kladuša, Teslić, Kalinovik, Doboj, Kotor Varoš, Lopare, Bihać, Cazin, Šamac, Tuzlanska regija...

Koliki problem BiH ima sa miniranom teritorijom govori i procena kada bi se ukupna površina zagađenosti minama na njenoj teritoriji smestila na jednu površinu, ona bi bila veličine grada Mostara!

Strategija protivminskog delovanja za period 2009. - 2019. godina pretpostavlja da će biti moguće deminirati BiH do kraja 2019. godine. Međutim, realna slika je drugačija.

"Postojeća strategija najvjerovatnije neće biti ispunjena do navedenog roka zbog nedostatka finansijskih sredstava. Pretpostavka da će deminiranje trajati i do 2024. godine", rekla je za naš portal Svjetlana Luledžija, portparol BHMAC–a.

Mine u BiH - opasnost koja se ne smanjuje
Vedran Ševčuk, mondo.ba 

Do sada je u BiH od mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava stradalo 1.739 osoba od čega 606 smrtno. Od ukupnog broja stradalih u periodu 1992-2015. godina, 607 žrtava su žene (7%), a od ukupnog broja stradalih u posleratnom periodu, 249 žrtava su deca (14%).

Da su mine ogroman problem države BiH i od kog ne treba okretati glavu govori i podatak da je u pokušajima da tlo očiste od mina stradao 127 deminer, od kojih je 51 izgubio život.

Poslednja od tragedija koje se beleže već 20 godina dogodila se krajem marta ove godine kod Osmaka. Tada je poginuo deminer Albin Memčić (33) iz Žepča, a povređena su dvojica njegovih kolega iz Tuzle i Istočne Ilidže.