• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RS JE rekla DA! Za 99,8 odsto

Izvor MONDO/Agencije

Prema najnovijim podacima, 99,79 odsto građana Republike Srpske izjasnilo se na referendumu da se 9. januar i ubuduće obeležava kao Dan Republike u RS.

Rezultati, na osnovu 71 odsto prebrojanih glasova, govore da je 99,79 odsto odsto građana RS glasalo za opciju "da" 9. januar ubuduće ostane Dan Republike u RS. Izlaznost na referendumu je između 59 i 60 odsto. Referendum uspešan, poručili najviši državni funkcioneri RS. Sa druge strane, iz Sarajeva stižu upozorenja i oštre izjave na račun Milorada Dodika. Medijima i parlamentu RS stigle i direktne pretnje...

Evo kako je izgledao dan referenduma u RS iz minuta u minut:

...............................................................

22.54 - Prema podacima Republičke komisije za sprovođenje referenduma sa obrađenih 71,09 odsto glasačkih mesta na kojima je glasalo 425.715 birača, 99,79 odsto njih izjasnilo se sa "DA".  Prema najnovojim procenama, na referendum je izašlo između 59 i 60 posto upisanih birača.
Predsednik Komisije Siniša Karan je rekao da će konačni rezultati biti saopšteni sutra u podne.

22.45 - "Imamo sasvim pozitivne rezultate referenduma i izražavam zadovoljstvo ovim danom koji će ući u istoriju Republike Srpske", poručio je predsednik Srpske na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini Srpske u Banjaluci.

22.06 - Mediji iz BiH prenose izjavu Milorada Dodika sa Pala: RS je država.

21.31 -  Referendum o Danu Republike pokazao da su Srbi narod koji se bori za stečeno pravo koje ne vređa nikog drugog, a to je pravo na slobodu, Republiku i dostojanstven život, poručio Milorad Dodik i naglasio da je referendum o Danu Republike uspeo i da su pobedili narod i njegova svest.

21.20 - Prvi nezvanični rezultati, na osnovu 30,76 odsto prebrojanih glasova, govore da je 99,8 odsto odsto građana RS glasalo za opciju "da" 9. januar ubuduće ostane Dan Republike u RS.  Izlaznost na referendumu je između 56 i 60 odsto.

20. 50Referendum je uspeo, poručila premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović i izrazila zadovoljstvo što je on protekao u miru i bez incidenata, javlja mondo.ba. Cvijanovićeva je  zahvalila građanima, policiji, novinarima i opštinskim komisijama. "Bravo Srpska, bravo građani. Prvi referendum je potpuno uspeo i RS je pokazala demokratski kapacitet", istakla je premijerka RS i dodala slede zakonodavni koraci.

20.40 - Teška izjava Bakira Izetbegovića - Referendum o Danu Republike u RS je, kaže, inat Milorada Dodika, kome predviđa, kako je rekao, "sudbinu Sadama Huseina, Muamera Gadafija, Slobodana Miloševića".

20.24 - Na zvaničnu imejl adresu kabineta predsednika Narodne skupštine Republike Srpske večeras je stigla preteća poruka.

Izvor: Mondo.ba

19.50 - Birački odbori broje glasove. Rezultati posle 21.00.

19.45 - Član Predsedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić izjavio je večeras da je najvažnije da je referendum u RS prošao mirno i da je konačno "stavljena tačka na tu priču".
"Važno je da će 9. januar ostati praznik i da sada to treba prilagoditi", rekao je Ivanić.  On smatra da "ovo u vezi sa referendumom, verovatno, nije trebalo, ali kad se već desilo, zbog obraza srpskog naroda važno je da je izašao dovoljan broj ljudi i da je referendum opravdan", preneo je RTRS.

19.04 - U Republici Srpskoj večeras u 19 sati zatvorena su glasačka mesta, na kojima su se građani na referendumu izjašnjavali da li žele da se 9. januar i ubuduće obeležava kao Dan Republike u RS. Referendum je uspešan ako je na njega izašla natpolovična većina građana. Prema podacima do 17 sati - glaslao 51,17 odsto.

18. 45 - Predsednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma Siniša Karan je najavio da će sledeći izveštaj o izlaznosti na birališta biti večeras u 21 sat, a ne, kako je ranije najavljeno, u 19 sati. U 21. 00 će biti i reči o kompletnim rezultatima.

18.15 - Do 17 časova glasalo je 51,17 odsto građana ili 624.190 građana. Najveća izlaznost zabeležena u Donjem Žabaru - 73,23 odsto. Na referendum je najmanje građana izašlo u Brodu, Derventi i Srebrenici. Do sada nije bilo nepravilnosti u glasanju niti bilo kakvih bezbednosnih problema. U Banjaluci je do 17 sati na birališta izašlo 46,36 posto birača, u Bijeljini 38,7 posto, Prijedoru 37,64 posto, Zvorniku 50,17 posto, Trebinju 53,8 posto i u Doboju 41,5 posto birača.

17.19 - Milorad Dodik održao predizborne tribine SNSD u Sokocu i Rogatici i poručio: "Republika Srpska danas piše istoriju. Mi branimo svoj dan, Dan državnosti Republike Srpske i ne diramo nikoga. Deveti januar je sveti dan za Republiku Srpsku sve ove godine. Mi danas potvrđujemo da neće Bakir Izetbegović i stranci određivati datum nastanka i rođenja naše Republike Srpske". "Mora se pokazati da smo spremni da se na ovaj način borimo za taj status, a braniti ga moramo olovkom i glasanjem, a ne puškama", rekao je Dodik.

16.19 - Izlaznost do 15 časova 39,65 odsto ili 484.328 građana.Najveća izlaznost zabeležena u Kupresu, 61,66 odsto. Veliko odziv i u Kalinoviku, Šekovićima, Trnovu i Donjem Žabaru, gde glasaju i glasači iz Brčko distrikta u kojem je referednum zabranjen. Najlošiji odziv je u Kotor Varoši, Derventi, Pelagićevu, Srebrenici i Vukosavlju.  U Banjaluci je do 15.00 časova na birališta izašlo 37,38 odsto birača, u Bijeljini 31,47 odsto, Prijedoru 32,06 odsto, Zvorniku 40,86 odsto, Trebinju 46,46 odsto i u Doboju 33,79 odsto birača. U predstavništvima RS u inostranstvu do 15.00 časova glasalo 9.895 glasača s pravom glasa. Evo kako izgleda glasanje u mestu Kozarac, kod Prijedora:

16.02 - Predsednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma u RS Siniša Karan rekao je Tanjugu da glasanje o Danu RS protiče po planu i u tolerantnoj atmosferi. Karan je istakao da ukupna izlaznost od 31 odsto do 13 sati predstavlja sjajan rezultat. "Nismo poredili sa nekim ranijim izbornim procesima, ali se može reći da je ta izlaznost mnogo bolja", kazao je Karan.

14.45 - Do 14 sati nije zabeležen nijedan incident na glasačkim mestima, saopštio je MUP RS. Ministar policije Dragan Lukač izjavio je da glasačko mesto u Kuli nije ni otvoreno, već je spojeno sa drugim glasačkim mestom.

Pogledajte fotografije sa glasanja:

14. 15Prema podacima Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike u RS, do 13 sati izašlo je 30,48 odsto upisanih u birački spisak ili 372.280 građana. Podaci obuhvataju 89,95 odsto glasačkih mesta sa gotovo 90 odsto svih registrovanih birača. Najveća izlaznost zabeležena je u Kalinoviku 50,91%, Istočnom Starom Gradu 49,50%, Trnovu 47,65%, Berkovićima 46,99% i Kupresu 46,51%. Izlaznost u Brčko Distriktu do 13 časova je bila 31,11%, u Srebrenici 18,78%, u Banjaluci 31,58%, u Bijeljini 22,86%. U Prijedoru je do 13 sati izlaznost bila 24,22%, Zvorniku 30,75%, Trebinju 37,29%, i Doboju 24,41%.

Dodik: Pobedili smo, sad mogu da me hapse

Neće biti rata u BiH

Kusturica: Danas se brane Andrić i Njegoš

"Stranci" blokirali biračko mesto u Kuli

U mestu Kula kod Gacka manja grupa meštana blokirala je referendumsko mesto. Na lice mesta je izašla policija, javlja TV RTRS. Predsednik referendumske komisije Siniša Karan kaže da su to glasačko mesto izmestili "iz tehničko-sigurnosnih razloga", a da je situacija pod kontrolom i nema bezbednosnih problema.

U Kuli većinom živi bošnjačko stanovništvo, a Karan kaže da ti građani nisu pravili nikakav problem, "već su u to mesto gde glasa 102 stanovnika jutros došli pojedinci iz nekih drugih mesta" i "fizički blokirali glasačko mesto, pa je i policija je morala da reaguje".

Referendum je protekao bez većih problema, osim onih u Kuli kod Gacka. Referendum se u miru održao i na području opštine Srebrenica, gde živi većinsko bošnjačko stanovništvo.

Bošnjaci su glasanje bojkotovali uz “referendumsku kafu, a Hrvati u RS se nisu oglašavali.

Zvaničnici RS pozvali su građane da masovno izađu na birališta i dostojanstveno odluče da li žele da 9. januar bude rođendan RS. Pravo glasa u RS ima 1. 219. 399 građana i oni su se izjašnjavalina oko 1. 900 glasačkih mesta.

Kada je reč o glasanju građana Brčko distrikta, gde je međunarodni supervizor za distrikt Brus Berton zabranio galsanje, oni su se izjašnjavali u susednim lokalnim zajednicama Donjem Žabaru i Bijeljini, odnosno u Lončarima i Donjoj Bukovici.

Za Brčko postoji i poseban glasački spisak, jer iz Sarajeva nije dobijen zvaničan izvod iz centralnog biračkog spiska.

MINISTARSTVO PODIGLO STEPEN BEZBEDNOSTI

Štab Ministarstva unutrašnjih poslova RS "Izbori 2016" saopštio je da je redovno stanje bezbednosti na glasačkim mestima, i da nije bilo nikakvih incidenata.

Banjalučani podeljeni oko referenduma

Na glasačkim mestima u centru Banjaluke nema gužve niti većih redova, a građani koji su izašli na referendum uglavnom ističu da su to učinili jer žele da se 9. januara i dalje slavi kao Dan Republike. "Ima tu i inata i svega", rekla je za Betu penzionerka Milja Momčilović, dok oni koji neće glasati kažu da smatraju da vladajuće strukture u RS "zloupotrebljavaju narod za svoje političke ciljeve", te da je licemerno pozvati građane da izađu na izjašnjavanje, a istovremeno najaviti sprovođenje odluke Ustavnog suda BiH. Atmosfera u gradu je uobičajna, osim što je ispred glavnih entitetskih institucija prisutno više policajaca, naoružanih puškama cevima.

Navedeno je da Štab "prati i preduzima mere i radnje s ciljem održavanja povoljne bezbednosne situacije u Republici Srpskoj". MUP je ranije podigao nivo bezbednosti u RS zbog informacija da bi ekstremistički i vehabijski elementi mogli izazvati incidente na dan referenduma. Iz MUP-a su još saopštili da zbog održavanja referenduma o Danu Republike Srpske danas od 7.00 do 19.00 sati rade službe za izdavanje ličnih dokumenata.

IZJAŠNJAVANJE U BEOGRADU I DIJASPORI

Na pet biračkih mesta državljani RS, koji se zateknu danas u Srbiji mogli su da se izjasne u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Subotici i Pančevu.

U Beogradu i Novom Sadu redovi

SAVETODAVNI KARAKTER

Referendum ima savetodavni karakter, odnosno daje mišljenje o aktu koji će tek biti donesen, u parlamentu Srpske, u skladu sa većinskim izjašnjavanjem građana na referendumu, a nakon referenduma on je obavezujući.

Odluku o raspisivanju referenduma o Danu Srpske usvojila je Narodna skupština Srpske na posebnoj sjednici 15. jula kao reakciju na spornu odluku Ustavnog suda BiH iz novembra prošle godine kada je ovaj sud, na osnovu apelacije bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, preglasavanjem proglasio neustavnim obeležavanje 9. januara kao Dana Republike.

Raspisivanje referenduma o Danu Republike podržali su svi srpski poslanici, 64 poslanika vladajuće koalicije i opozicije, niko od prisutnih nije bio protiv, niti uzdržan, a zasjedanje su prije glasanja napustili predstavnici koalicije "Domovina".

Republika Srpska nastala je 9. januara 1992. godine u Sarajevu kao Republika srpskog naroda BiH odlukom tadašnje Skupštine srpskog naroda u BiH. Republika Srpska svoj prvi Ustav dobila je 28. februara 1992. godine pod nazivom Ustav Srpske Republike BiH.

Komentari 411

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aco

Dodik za predsednika Srbije...covek koji sme nesto da uradi za razliku od ovih izdajica...

Sad

Referendum je ustvari propao izaslo 47% i onda nastelali da predje 50%...ko u Koreji...Milosevic je jednom dobio izbore sa 120%...

Tricaa

@Sad lupetas

special image