Mladić je optužen za ratne zločine, uključujući genocid nad više hiljada muslimana u Srebrenici 1995. godine.
"Bila bi uvreda za žrtve, kako preživele tako i za mrtve, ali i uvreda za pravdu da se dodeli bilo koja kazna manja od najstrožije predviđFene zakonom", rekao je tužilac Artur Traldi.
Tužioci su u završnoj reči na suđenju Mladiću tvrdili da je dokazano da je general Mladić sa svojom vojskom terorisao stanovištvo Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperiskih napada.
Tužilac Adam Veber (Weber) rekao je da je, tokom tri i po ratne godine, Vojska Republike Srpske otvarala na Sarajevo neselektivnu artiljerijsku vatru i civile gađala iz snajpera.
Kao dokaz da je general Mladić naređivao i odobravao te napade, tužilac je u sudnici pustio snimak presretnutog razgovora iz maja 1992. u kojem Mladić naređuje artiljerijsku vatru na naselja Velešići i Pofalići "jer tamo nema mnogo Srba".
"Da im pamet razvučemo njihovu, da ne mogu da spavaju", čuje se na snimku Mladić, što je, po zastupniku optužbe, dokaz da je cilj granatiranja bilo "širenje terora" među stanovništvom.
Civile u Sarajevu, VRS je, kako je kazao Veber, tokom celog rata podvrgavala "masivnom bombardovanju koje je prekrivalo ceo grad" ili sporadičnom granatiranju, u zavisnosti od Mladićeve odluke.
Tužilac se pozvao na svedočenja zvaničnika UN, poput Dejvida Harlanda, prema kojima je Mladić, zajedno sa Radovanom Karadžićem, napade na grad koristio kao sredstvo pritiska na vlasti u Sarajevu i međunarodnu zajednicu.
"Nijedan deo grada nije bio pošteđen...Gađane su bolnice, ljudi na pogrebima, u redovima za vodu i hranu...Nisu pošteđene bile ni džamije", rekao je Veber.
Dokazujući da su snajperisti VRS, u isto vreme, ciljali civile u Sarajevu, zastupnik optužbe se pozvao na podatak Unicefa iz 1994. da je "na 40 odsto dece u Sarajevu bila otvorena direktna snajperska vatra".
Na tvrdnju odbrane da je Mladić zabranio "ofanzivnu vatru" i "napade na civile", tužilac je, prikazujući naređenja, ukazao da je general naznačio "bez mog odobrenja". "To nije isto što i zabrana", ocenio je Veber.
Kao dokaz za Mladićev odnos prema civilima, Veber je citirao generalove reči sa snimka prikazanog u sudnici: "Uvek kad dođem do Sarajeva, ja ubijem nekog u prolazu".
Odbacujući tvrdnju odbrane da general Mladić "nije dao naređenja da civili budu snajperisani", zastupnik optužbe je podsetio da je sam Mladić 1995. priznao komandantu Unprofora Rupertu Smitu (Smith) da su snajperski napadi pojačani.
Tvrdnju odbrane da je VRS "samo reagovala" na napade Armije BiH iz Sarajeva, tužilac je nazvao "lažnom".
Veber je rekao i da je tvrdnja odbrane da je ABiH počinila većinu napada na civile u Sarajevu "bez osnova, odnosno zasnovana na nepostojećim dokazima".
Nalaz balističkog veštaka odbrane Zorice Subotić da su dve eksplozije na pijaci Markale izazvale podmetnute mine, tužilac je odbacio kao "teoriju zavere".
"Ona je sve to izmislila", naglasio je tužilac.
Veber je rekao da odbrana nastoji da Mladića prikaže kao "herojskog spasioca" civila, tvrdnjom da je general obezbedio "dobrobit" stanovništva. "Ništa ne može biti dalje od istine", ocenio je Veber.
Prema oceni tužioca, Mladić je, naprotiv, iscrpljenim civilima u Sarajevu uskraćivao humanitarnu pomoć, struju, vodu i gas, koje je "koristio kao sredstvo" za ostvarenje svojih ciljeva.
"Tvrdnja odbrane da Mladić nije dao naređenje za uskraćivanje pomoći je bizarna. Mladić je kontrolisao i ograničavao pomoć i osnovne potrepštine", kazao je Veber.
Tužilac je to dokazivao citatom iz Mladićevog naređenja: "Odmah prekinite dovod vode, struje i gasa za muslimanski deo Sarajeva".
Nasuprot tvrdnji odbrane da je civilima u Sarajevu "uvek bila dozvoljena sloboda kretanja" i da nisu bili "nikada blokirani", Veber je naglasio da se general Mladić "ponosio blokadom Sarajeva".
"VRS je blokirala sve puteve iz grada i pucala na civile koji su pokušavali da ga napuste", rekao je tužilac.
Kao dokaz, on je citirao Mladićeve reči da "samo ptice mogu da lete", kao i generalove direktive da se "spreči deblokada grada" i "stegne obruč".
Odbacujući tvrdnju odbrane da je Mladić više puta nudio "demilitarizaciju Sarajeva" i da ukloni tešku artiljeriju oko grada, Veber je kazao da je to ponudio tek pod pretnjom NATO bombardovanja, posle prve eksplozije na pijaci Markale, u februaru 1994.
General Mladić (74) optužen je za za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.
Mladić je negirao optužbe.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca