Sa Marša žena u Đevđeliji, Zaev je pozvao predsednika Makedonije Đorđa Ivanova i Nikolu Gruevskog, lidera vladajućeg VMRO DPMNE i bivšeg premijera da omoguće mirnu primopredaju vlasti.

"Iako imamo većinu od 67 poslanika ne žele da predaju vlast, banalne izgovore pronalaze samo da nam ne predaju, a mi primopredaju vlasti želimo da obavimo na lep i miran način", rekao je lider opozicije.

Zaev je pozvao žene koje su prisustvovale maršu povodom 8. marta, da političkim protivnicima iz VMRO DPMNE pošalju lepu sliku za "lepu" promenu vlasti.

Njegova vlada, za koju je, kako je istakao Zaev, glasala većina građana, njih oko 700.000, brinuće se za sve žene, za svu decu i vodiće brigu o svim građanima Makedonije.

Kako je istakao, Makedonija će biti društvo jednakih građana i to niko više ne može da spreči.

"Demokratski procesi su započeti, nazad nema. Sa partijama sa kojima smo obezbedili parlamentarnu većinu smo u tome saglasni", rekao je lider SDSM Zoran Zaev, koji je parlamentarnu većinu napravio sa albanskim strankama DUI, Besa i Alijansa za Albance.

Stranka Nikole Gruevskog jutros je ponovo zatražila vanredne parlamentarne izbore, zajedno sa predstojećim lokalnim izborima, zbog "očuvanja unitarnosti države",na šta je SDSM odgovorila da VMRO DPMNE time "samo želi da izbegne odgovornost za kriminal".

Kriza u Makedoniji se dodatno zaoštrila u sredu kada je predsednik Đorđe Ivanov odbio da dodeli mandat za formiranje vlade lideru SDSM Zoranu Zaevu, iako je formirao parlamentarnu većinu sa albanskim strankama, a istovremeno su počeli i protesti pristalica Nikole Gruevskog.

Ivanov je tada obrazložio da mu "savest i Ustav ne dopuštaju da da mandat osobi ni partiji čija je platforma rušenje suvereniteta Makedonije", aludirajući na Deklaraciju albanskih stranaka koje su postavile kao uslov za formiranje vlade.

Lider SDSM Zoran Zaev je parlamentarnu većinu sa 67 poslanika u parlamentu od 120 mesta formirao sa tri stranke Albanaca u Makedoniji, koje su odbacile optužbe da njihova deklaracija ruši suverenitet Makedonije.

Podršku formiranju te koalicije i buduće vlade dali su EU, SAD i NATO.