Ivanić je na vanrednoj konerenciji za novinare rekao MSP neće razmatrati ovaj slučaj jer, kako su obrazložili, nijedan relevantni organ BiH o ovom nije doneo odluku.

"Ovo je za omene očekivano i ja sam na ovo nedeljama i danima govorio i upozoravao", rekao je Ivanić podsetivši da nažalost jedan deo ljudi nije hteo to da čuje.

HAG odbacio zahtev za reviziju tužbe protiv Srbije

Ivanić je ocenio da je ovakva odluka MSP ozbiljno podržala Dejtonsku BiH.

"Niko više u ime BiH osim njenih institucija ne može donositi odluke", rekao je Ivanić i dodao da samo takva BiH ima šansu da funkcioniše, a da je svaki drugi pokušaj udar na državu.

Ocenio je da je ovo bila, kako je rekao, složena politička bitka.

"Da na vreme nisam počeo na ovome raditi verovatno ne bismo ostvarili ovaj rezultat", rekao je.

Ivanić je rekao da ovo smatra nekom vrstom ličnog ushepa u njegovoj političkoj karijeri.

" U pojedinim trenucima osećao sam se kao neko kome je namenjeno da bude kriv i odgovoran i da mnogi fatori u RS nisu stajali iza mene nego gledali da se oni više sačuvaju", rekao je.

I predsednik republike Srpske Milorad Dodik je izjavio da je oOdluka Međunarodnog suda u Hagu očekivana i ocenio da je od početka bilo jasno da inicijativa člana Predsedništva BIH Bakira Izetbegovića neće proći.

Ipak, tu se priča ne završava, rekao je Dodik i dodao da se sada treba pozabaviti novom praksom koju je Izetbegović uveo, da jedan odlučuje u ime svih.

Kako prenosi RTRS, on je poručio da Srbi i sada treba da pokažu jedinstvo.

"Očekujem da Tužilaštvo Republike Srpske, zato što nemam poverenja u Tužilaštvo BiH, pokrene postupak protiv Sakiba Softića zbog lažnog predstavljanja", dodao je Dodik.

SOFTIĆ U MAJU 2016. OBAVEŠTEN DA NIJE AGENT BiH

Međunarodni sud pravde u Hagu je još krajem maja prošle godine obavestio Sakiba Softića da ga ne smatra agentom Bosne i Hercegovine pred tim sudom, ali je bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, uprkos tome, preko Softića, u februaru ove godine pokušao da tom sudu podnese zahtev za reviziju presude po tužbi Sarajeva protiv Srbije za genocid.

To proizlazi iz izjave predsednika najvišeg suda UN Ronija Ejbrahama
, koja je večeras iz Haga prosleđena agenciji Beta.

Dodik: "Ugašeno svetlo" što se BiH tiče (FOTO)

Ejbraham je potvrdio da je sud odbio da u postupak uzme zahtev za reviziju upravo stoga što o imenovanju agenta, ni o pokretanju postupka za reviziju, nije dobio nikakvu odluku Predsedništva BiH, kao kolektivnog šefa države.

Kako navodi sudija Ejbraham, Softić je još 25. maja prošle godine pisao tom sudu pitajući da li je njegovo imenovanje za pravnog zastupnika BiH u procesu protiv SR Jugoslavije iz 2002. godine još važeće za pokretanje procesa revizije presude.

"Pismom, datiranim 26. maja 2016, sekretar Suda informisao je Softića da je neophodno novo imenovanje. Sud nije dobio nikakav dokument koji bi potvrdio da je Softić imenovan u svrhu procesa za reviziju presude iz 2007", precizirao je predsednik Međunarodnog suda pravde.

Softić je 23. februara ove godine ipak tom sudu predao zahtev za reviziju presude u procesu protiv Srbije, potpisujući se na tom zahtevu kao "agent" BiH.

"U svetlu ove očigledne neizvesnosti oko namera BiH u pogledu zahteva za reviziju", Sud je 24. februara od trojice članova Predsedništva BiH zatražio objašnjenje.

Kako predsednik Ejbraham navodi u današnjoj izjavi, srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić odgovorio je da "nijedna zvanična institucija BiH nije donela odluku da pokrene reviziju".

Hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović obavestio je Međunarodni sud pravde da "to pitanje nije bilo razmatrano, niti je o njemu odlučivalo Predsedništvo BiH, kolektivni šef države".

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović tvrdio je, međutim, da Softićevo imenovanje za pravnog zastupnika BiH iz 2002. "ostaje važeće i na snazi" i da podnošenje zahteva za reviziju spada u njegov mandat.

"Sud je pažljivo razmotrio ta pisma. Sud smatra da njihov sadržaj pokazuje da kompetentne vlasti BiH kao države nisu donele nikakvu odluku da zatraže reviziju presude od 26. februara 2007... Sudu, stoga, nije na propisan način pristupljeno u ovoj stvari. U skladu s tim, nikakvo dalje postupanje ne može biti preduzeto u vezi sa zahtevom za reviziju", zaključio je predsednik Međunarodnog suda pravde.