Srbija je na putu da ponovo postane jaka i respektabilna vojna sila u regionu. To je zaključak opširne analize uglednog hrvatskog magazina "Globus", koje prenosi "Jutarnji list", a u svetlu aranžmana Srbije i Rusije o kupovini aviona MiG 29 i tenkova.
Konstatujući da se Srbija, od raspada Jugoslavije, uglavnom oslanjala na oružje i opremu bivše JNA, koje je, razume se, pregazilo vreme, "Globus" ističe da je Srbija, posle više od 25 godina, započela prvo ozbiljno opremanje svoje vojske.
Krajem prošle godine, Srbija i Rusija su potpisale kupoprodajni ugovor za 6 MiG-ova 29, a u taj ugovor uključen je i remont tih aviona, kao i još 4 koja su od ranije u ssastavu vazduhoplovnih snaga Srbije. Takođe, ugovor podrazumeva i obuku pilota i tehničkog osoblja.
"Ruski poklon u vidu MiG-ova slamka je spasa koja će Srbiji osigurati ključni kontinuitet aktivnog borbenog vazduhoplovstva i zaštite vazdušnog prostora. No, uprkos raširenoj percepciji Rusije kao bratske nacije, i ovde postoji kvaka. Naime, tri donirana MiG-a su u varijanti S, proizvodne oznake 9-13. Ovu varijantu Srbija nikada nije koristila, a značajno se razlikuje od osnovnog MiG-a 29, te su na njoj ispravljene brojne manjkavosti prvih serija. Problem je što su razlike tolike da piloti i tehničari moraju da prođu posebnu obuku za MiG-29S", navodi "Globus".
Prema navodima ovog magazina, pet MiG-ova biće isporučeno odmah, dok će jedan ostati na remontu u Rusiji.
"Isporučene MiG-ove modernizovaće ruski stručnjaci u srpskom zavodu 'Moma Stanojlović', koji trenutno trpi od pomanjakanja stručnog kadra i sporosti remonta na postojećim avionima. Završetak radova na doniranim avionima očekuje se krajem ove ili početkom iduće godine, nakon čega bi na red trebalo da dođu četiri preostala MiG-a iz sastava srpskog vazduhoplovstva. Ceo paket, u koji ulazi remont i modernizacija aviona, obuka tehničkog i letačkog osoblja, logistička podrška i rezervni delovi, kao i održavanje i naoružanje, Srbiju će koštati 185 miliiona evra", piše hrvatski list.
Avioni su spremni za isporuku, a najverovatnije da će doći prvih dana aprila. Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u ponedeljak razgovarati i o raketnom sistemu BUK.
Ključna stavka modernizacije je radar. Modernizovani MiG-ovi dobiće radar N010M Žuk-ME, napredniju varijantu izvornog Žuka N010, razvijenog krajem osamdesetih godina prošlog veka za nikad ostvarenu modernizaciju MiG-29M.
Žuk-ME se odlikuje maksimalnim dometom detekcije od 120 kilometara za vazdušne ciljeve i oko 100 kilometara za praćenje. Može da prati deset ciljeva, a na dve istovremeno da se navode rakete velikog dometa.
Dodaje se da je, osim ugovorene isporuke oružja iz Rusije, izgledan i sličan dogovor sa Belorusijom.
Ugovaranje aranžmana Srbije i Belorusije očekuje se u maju. Ako dogovor bude postignut, što je izgledno, Srbija bi od Belorusije trebalo da dobije još osam MiG-ova 29, takođe kao donaciju, dok bi platila njihov remont i modernizaciju, ovoga puta u Belorusiji. Tih osam aviona bili bi modernizirani na standard MiG-29BM, belorusku modernizaciju koja je po sposobnostima i karakteristikama vrlo slična ruskoj verziji SM-a.
Kada se sve ovo sabere, Srbija bi mogla da imala 18 vrlo sposobnih višenamenskih borbenih aviona koji bi trebalo da budu operativni 2020. godine, navodi "Globus".
Uz avione, Belorusija bi trebalo da donira i dva sistema BUK za protivvazdušnu odbrane (PVO). Svaki sistem ima 9 lansirnih vozila sa po 4 spremne rakete. Srbija bi platila modernizaciju na standard Buk-MB koja košta oko 35 miliona dolara po sistemu. Raketa 9M317, koja košta oko pola miliona dolara, ima domet od 40 kilometara. To je gotovo dvostruko više od sistema Kub koji je u službi Srbije, iako se isti može i umrežiti sa Bukom-MB.
TENKOVI
Osim aviona, Srbija i Rusija su dogovorili i "oklopni paket", koji čini 30 tenkova T-72S.
Reč je o izvoznoj varijanti T-72B, koji ima jači oklop u odnosu na ranije verzije, kao i poboljšani top 2A46M. Opremljen je i eksplozivno-reaktivnim oklopom (ERA) Kontakt-1 koji se u ruskoj vojsci više ne koristi, a na T-72S se može postaviti znatno manje “cigli” ERA-e nego na ruski T-72B, navodi se u stručnoj analizi "Globusa".
U poređenju sa postojećim M-84, T-72S ima bolji top i oklop, ali lošiji sistem upravljanja vatrom 1A40. Njihovim dolaskom, ukupan broj tenkova u Vojsci Srbije biće povećan na oko 250.
"Globus" daje poređenje: Nemačka ima 306 tenkova, a Hrvatska vojska samo 72 tenka M-84A4, a plan je smanjenja na samo 48.
Srbija je, dodaje se u analizi, najavila i nabavku raketa vazduh-zemlja, ali nije objavljeno o kojim je tačno raketama reč.
Srbija ovom revitalizacijom svoje vojske ipak neće biti vodeća sila u regiionu, navodi "Globus", ali ističe da će imati najopremljenije vazduhoplovstvo i PVO na području bivše Jugoslavije. Doduše, Srbija je potpuno okružena NATO snagama...
Zvezda dobila derbi posle drame: Partizan skupo platio za greške, Kalinić stavio tačku!
"Kome treba ova smejurija?": Željko Obradović povisio ton pred novinarima posle poraza u derbiju
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!