Podgorica: Policija suzavcem rasterala demonstrante, napadnut lider stranke

Ispred Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici policija je u nedelju uveče suzavcem rasterala građane koji su se okupili na protestu zbog usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti, došlo je i do incidenta kada je napadnut lider Prave Crne Gore Marka Milačić.

Kako je javio portal IN4S, policija je sinoć na demonstrante bacila suzavac, koji se osećao i u okolnim stanovima.

Podgoričke "Vjesti" su objavile da je tokom protesta došlo do incidenta kada je jedan od građana nasrnuo na lidera Prave Crne Gore Marka Milačića.

Milačić je prethodno uzeo policijski megafon i pozvao okupljene ispred Hrama da se mirno raziđu i da dodu sutra u većem broju. Taj poziv se nije dopao vecini okupljenih, koji su zviždali lideru Prave.

Potom je jedan od građana pokušao da Milačiću otme policijski megafon, u čemu su ga sprečili policajci.

Starešina policije je zatim uzeo megafon i naredio okupljenima da se odmah raziđu ili će policija biti prinuđena da pribegne prinudnim merama.

Kako dalje navode "Vijesti", građani su odbili da se raziđu, nakon čega je policija u formaciji krenula ka njima.

 Posle toga građani su se povukli sa većeg dela bulevara i tu je došlo do guranja sa policijom.

Zatim je policija, kako dodaju "Vijesti", upotrebom sile naterala okupljene da se raziđu.

Jedan broj demonstranata je pri povlačenju kamenicama gađao pripadnike policije i ponovo krenuo ka policajcima, dodaje podgorički list na svom internet sajtu.

Potom je policija u jurišu naterala okupljene da se povuku, a pola sata kasnije prostor ispred hrama napustili su i građani i policija.

Okupljeni su tokom protesta, između ostalog, pevali "Policijo braćo mila, ne slušajte više Mila".

Već danima u Crnoj Gori traju nemiri zbog usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti.

Zakonom je predviđeno da su državna svojina verski objekti i zemljište koje koriste verske zajednice na teritoriji Crne Gore koji su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, i za koje nema dokaza o pravu svojine verskih zajednica.

Precizirano je da će se u pogledu postojanja dokaza o činjenicima primenjivati dokazna sredstva i pravila dokazivanja u skladu sa Zakonom o upravnom postupku i supsidijarno Zakonom o parničnom postupku.

U Skupštini Crne Gore, nakon što je usvojen Predlog zakona o slobodi veroispovesti u načelu, došlo je do incidenata i hapšenja poslanika Demokratskog fronta.