Istina je da se zaprečavanje tzv. divljih prelaza na državnoj granici Crne Gore i Republike Srbije izvodi u skladu sa predviđenom dinamikom koju su usaglasile dve države.
Crna Gora i Republika Srbija vodile su od 7. marta 2011. godine pregovore koji su rezultirali zaključenjem međudržavnog Sporazuma o regulisanju režima pograničnog saobraćaja i više sporazuma o graničnim prelazima i pograničnom saobraćaju između Crne Gore i Republike Srbije. Sporazumima, koji su potpisani, ratifikovani u obe države i koji su stupili na snagu popisana su i prelazna mesta za prelaženje državne granice van službeno otvorenih graničnih prelaza kako bi stanovništvu nastanjenom u pograničnim opštinama Crne Gore – Pljevlja, Bijelo Polje, Petnjica i Rožaje, i Republike Srbije – Priboj, Sjenica, Tutin i Novi Pazar bilo olakšano kretanje i prelaženje zajedničke državne granice u nameri da razvijaju i unapređuju privrednu, obrazovnu, zdravstvenu, socijalnu, kulturnu, sportsku i druge vidove saradnje, uvažavajući da je saradnja između stanovništva pograničnih područja osnov dobre saradnje susednih država
Dve države usaglasile su i dinamiku zaprečavanja puteva pogodnih za nezakonit prelazak državne granice, navodi se u saopštenju Vlade Crne Gore.
Na sastanku održanom u Podgorici 19. marta 2019. godine konstatovano je da su rukovodioci graničnih policija obeju država potpisali Elaborat, kojim je, kako je konstatovano na sastanku međudržavne Mešovite komisije zadužene za praćenje sprovođenja odredaba sporazuma održanom na Zlatiboru 22. novembra 2019. godine, predviđeno zatvaranje 29 putnih pravaca i 30 tačaka i to 16 u Republici Srbiji i 14 u Crnoj Gori.
Radovi na zaprečavanju puteva pogodnih za nezakonit prelazak granice izvode se sa crnogorske strane u skladu sa zaključcima Mešovite komisije i u skladu sa ranije preduzetim pripremama.
Iz navedenog je jasno da nije reč o aktivnostima koje su pokrenute ovih dana i koje su, kako je to zlonamerno i u svrhu širenja lažnih vesti objavilo više medija u Republici Srbiji cilj onemogućavanje vernika da prelaze granicu.
Litije se u Crnoj Gori, ali i Srbiji organizuju već nedeljama zbog usvajanja spornog Zakona o slobodi veroispovesti.
Sporni Zakon o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori počeo je da važi od 8. januara, ali se još ne zna kada će početi njegova praktična primena, odnosno kada će i kako nadležni državni organi zatražiti proveru vlasništva imovine SPC, što je i najsporniji deo tog akta.