Katolička crkva u Crnoj Gori: Nismo protiv zakona, ulica nije rešenje

Barski nadbiskup i apostolski upravitelj Kotorske biskupije Rok Đonlešaj kaže za podgoričku "Pobjedu" da će Katolička crkva dokazati vlasništvo nad imovinom u Crnoj Gori, kao i da će sporna pitanja rešiti u dijalogu sa državom.

MONDO/Stefan Stojanović

Za razliku od Srpske pravoslavne crkve, njenog sveštenstva i vernika koji bar jednom nedeljno masovno izlaze na ulice crnogorskih gradova kako bi iskazali protest zbog Zakona o slobodi veroispovesti, jer smatraju da se njime otvara put oduzimanju crkvene imovine, Katolička crkva nema mnogo zamerki na zakon, kao i da će dijalogom sa državom probati da reši sporna pitanja.

To kaže barski nadbiskup Rok Đonlešaj, koji za "Pobjedu", govoreći o zakonu, primećuje da "ništa nije savršeno osim Boga", kao i da se ulicom "ne reševaju bitne stvari", već samo dijalogom.

"Mora da se sedne za sto, da se razgovara. Ulice ne rešavaju bitne stvari, to rešava dobra volja, raspoloženje i spremnost na dijalog. To rešava samo zajednički jezik i to jezik ljubavi. Isus je rekao: 'Pomiri se sa svojim protivnikom dok si na putu'", rekao je predstavnik katoličke crkve u Crnoj Gori i naglasio da nijedna strana ne sme sebi da da za pravo da čini nepravdu.

"Stari Rimljani su rekli: 'Ko tera pravdu, već čini nepravdu'. Nikome se ne sme činiti nepravda, nijedna strana ne sme činiti nepravdu, niti da zloupotrebi svoj uticaj. Ni ona sa državnim uticajem, ni mi sa duhovnim uticajem. Država Crna Gora i svi rukovodioci države, kao i svi mi koji upravljamo verskim zajednicama moramo da imamo u obzir dobrobit stanovnika i vernika u Crnoj Gori. I mi, svi mi, pripadamo ovoj državi jer živimo i delujemo ovde. Ako smo svesni toga, i ako želimo dobrobit svim stanovnicima/građanima i vernicima, a dužnost nam je, i to sveta dužnost da sačuvamo mir i slogu, da sejemo i svedočimo ljubav Božiju, treba da nađemo vremena, volju i spremnost susreta, razgovora, rasprava i da donesemo zajedničke odluke", istakao je nadbiskup Rok Đonlešaj.

Katolička crkva će, dodaje, kroz dijalog sa državom pokušati da riši sva sporna pitanja u vezi sa Zakonom o slobodi veroispovesti.

"Nismo protiv Zakona. Imamo dosta toga što će morati da se reši podzakonskim aktima. Baza za razgovore je Temeljni ugovor sa državom koji smo potpisali. Moramo da radimo na tome da obezbedimo dokaze i mi ćemo dokazati vlasništvo. Imamo dokaze", ističe Đonlešaj.

Napominje da je Katoličkoj crkvi sporan kratak rok, godina, da se imovina popiše.

"Godina nije dovoljna. Ne može da se stgne u tom roku. Imamo i druge obaveze, verske i ostale obaveze. Verovatno ćemo tražiti produženje roka. Moramo da budemo strpljivi, da se smiri situacija. Verujem da država neće biti protiv da se produži rok", rekao je on.

SPC je iskazala veliko protivljenje Zakonu, tačnije nekolicini članova, koje smatra spornim. Od usvajanja zakona, crkva organizuje litije kao znak protesta, a u međuvremenu je