EX YU

Vlada Crne Gore i Mitropolija: Zakazana nova runda razgovora o zakonu

Izvor mondo.rs

U sredu, 11. marta nastavak pregovora Vlade Crne Gore i Mitropolije Crnogorsko-primorske o Zakonu o slobodi veroispovesti. Vlada Crne Gore formirala ekspertski tim.

Izvor: Vlada Crne Gore/S. Matić

Sredinom februara održan je prvi razgovor najviših predstavnika crnogorske vlade i Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori o spornim pitanjima u vezi sa Zakonom o slobodi veroispovesti, koji je izazvao negodovanje sveštenstva i vernika SPC.

Taj razgovor je trajao više sati. Obe strane su ostale na svojim pozicijama, ali je dogovoreno da se dijalog nastavi na nivou eksperata. U međuvremenu, obe strane su sa više strana, a pogotovo iz SAD dobile zadatak da RAZGOVARAJU.

Nastavak razgovora biće u sredu, 11. marta u 10 časova u Vili "Gorica" u Podgorici, saopšteno je danas iz Vlade Crne Gore, a ujedno je predszavljen i tim koji će zastupati stavove crnogorske vlade.

"Vladu će tokom ovih razgovora predstavljati potpredsednik Zoran Pažin, profesor Pravnog fakulteta Nebojša Vučinić, dekan Pravnog Aneta Spaić, šef Kabineta predsednika vlade Dragoljub Bulatović, advokat Nikola Martinović i diplomirani pravnik Srđan Spaić. Razumeli smo da ekspertskom timu Mitropolije i eparhija SPC, koji ste Vi formirali, za prvi sastanak odgovara sreda, 11. mart u 10 časova, U Vili 'Gorica' u Podgorici, što zvanično potvrđujemo", navedeno je u pismu predsednika Vlade Crne Gore Duška Markovića upućenom mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju.

U međuvremenu, Pravni tim Mitropolije Crnogorsko-primorske i ostalih eparhija Srpske crkve u Crnoj Gori pripremio je tekst inicijative za ocenu ustavnosti Zakona o slobodi veroispovesti, ali sada taj tekst treba da bude odobren pred crkvenim organima da bi tek potom bio upućen Ustavnom sudu Crne Gore, koji odlučuje o pokretanju postupka.

Inače, Ustavni sud Crne Gore može i sam, po službenoj dužnosti, da pokrene postupak, ako postoji sumnja da je zakon protivan najvišem pravnom aktu države - Ustavu.