Irinej: Zašto da se pregovara sa Vladom Crne Gore? Evo šta je rešenje!

Poglavar Srpske pravoslavne crkve Irinej ima svoje viđenje krize u Crnoj Gori nastale zbog usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti.

MONDO/Stefan Stojanović

Suprotno preporukama, pa i zahtevima iz Evropske unije i SAD o neophodnosti vođenja dijaloga kao jedinog puta za prevazilaženje problema na relaciji Vlada Crne Gore - Srpska pravoslavna crkva, a povodom Zakona o slobodi veroispovesti, patrijarh Irinej ima svoju ideju kako to prevazići.

"Ne vidim o čemu bi se pregovaralo sa Vladom Crne Gore pošto je jedino rešenje da se povuče Zakon o slobodi veroispovesti", izjavio je patrijarh SPC Irinej i izrazio brigu da ne dođe eventualno do fizičkih obračuna sa narodom i prolivanja krvi pošto, kako kaže, postoje indicije da bi se tako nešto moglo desiti.

U međuvremenu, Vlada Crne Gore zakazala je drugu rundu pregovora sa Mitropolijom Crnogorsko-primorskom i dve strane će se, na nivou ekspertskih timova, susresti u utorak, 11. marta u vili "Gorica" u Podgorici.

Na kraju svoje posete SPC u SAD, gde je predsedavao vanrednim Crkvenim Saborom na Floridi, srpski patrijarh je za Sabornik.net govorio i o situaciji u Crnoj Gori i tom prilikom istakao da "u spornom zakonu nema ni govora o verskoj slobodi već o želji da se dođe do svetinja i manastirskih imanja, koje bi se poverile 'nazovi mitropolitu Mirašu Dedeiću', koji je raščinjen zbog nedela".

Irinej ističe da je činjenica da Dedeića ni narod u Crnoj Gori nije prihvatio.

"Jedino se plašimo da se ne tu ne izvedu momenti i neki slučajevi, gde može doći do nekih fizičkih obračuna i čak do prolivanja krvi, što bi bila tragedija, a postoje indicije da bi se tako nešto moglo desiti. Narod kaže - branićemo životima svojim naše svetinje. Poruka je vrlo jasna koju treba uvažiti u interesu i naroda i Crne Gore i mira", poručio je Irinej.

Situacija u Crnoj Gori je, kaže, veoma osetljivo pitanje, jer su "velikim delom, neću da kažem koje sile i ko, podgravali takvo stanje".

"Međutim, ovi nisu znali za granice, oni su se usudili da atakuju na nešto što je blisko narodu", kaže patrijarh o crnogorskoj vlasti.

On navodi da ono što je Đukanović učinio, to je ne samo nezakonito, već i protiv svake pameti.

"On atakuje na najveće svetinje sprske i crnogorske, kao što su Ostrog, Cetinjški manastir, Morača i druge svetinje", naveo je Irinej.

Patrijarh Irinej o aktuelnoj situaciji u Crnoj Gori  Sabornik

Na tvrdnje Đukanovića da je to bila državna imovina do 1918. godine koja je navodno kasnije prešla u srpske ruke, Irinej kaže: "To nije istina i ne samo da to nije istina, nego je srpska crkva rodila i podigla Crnu Goru. Bez sprske crkve Crna Gora danas ne bi ni postojala, to je činjenica. Tamo su mitropoliti bili gospodari Crne Gore i to što se dešava tamo jesu mirne demonstracije, koje su molitvene i odvijaju se na jevanđelski način, nikoga ne ugražavajući već moleći se Bogu u svojim svetinjama i čineći litije da skrenu pažnhu vlastima.

Kaže da ga posebno raduje to što je "takav stav zauzela i Amerika" i izrazio očekivanje da će to doći do "ušiju gospodara Crne Gore", kao i da mu je drago što je to došlo i do "Elpidofora i drugih u Americi".

Američki arhiepiskop Elpidofor je ranije u pismu državnom sekretaru SAD Majku Pompeu naveo da se u Crnoj Gori krše ljudska i verska prava pravoslavnih hrišćana. Irinej ističa je i rimski papa ustao i rekao svoje mišljenje da je to nešto što nenormalno i protivzakonito, kao i svi patrijarsi koji su dali podršku srpskoj crkvi u Crnoj Gori.

"Ali, u oni (vlasti u Crnoj Gori) to za sada ne uvažavaju mnogo. To nije dobro jer je to velika šteta i za sam narod u Crnoj Gori koji za sebe kaže da su Crnogorci. Naša i država i crkva nemaju ništa protiv što je ponovo uspostavljena Crna Gora kao država, oni su to bili, mogu biti i danas, ali nemaju pravo da budu neprijatelji Srbiji i srpskom narodu. Tako da nijedan Srbin nije u Vladi Crne Gore, a imaju osam ministara muslimana"

Poglavar SPC tvrdi i da postoji "neka želja da se Crna Gora oslobodi Srba, da se oslobodi same sebe".