Svi su na ivici, na granici strpljenja. I ovo se ne odnosi samo na građane Srbije, već regiona, Evrope i sveta. Jednog dana vratićemo se "u normalu", ali, kako kažu stručnjaci, moraćemo da naučimo da živimo sa korona virusom i poručuju da "život više nikada neće biti isti". Da ne govorimo o ekonomskim posledicama, o kojima smo već mnogo puta pisali.
Donosimo vam pregled stanja u zemljama regiona u vezi sa uvedenim merama i njihovim ublažavanjem.
SRBIJA:
U Srbiji je trenutno na snazi svakodnevni policijski sat od 18 do 5 sati ujutro, vikendom od petka u 18 sati do ponedeljka u 5 (za prvomajski praznik biće od četvrtka u 18h do ponedeljka, 4. maja u 5 ujutru). Građani stariji od 65 godina, kojima je prethodnim merama bila dopuštena polusatna šetnja triput nedeljno, od ponedeljka, 27. aprila tokom policijskog sata mogu da izlaze jedan sat, ali najdalje 600 metara od svojih prebivališta. Od sledeće nedelje počinje dodatno ublažavanje. Nakon što su otvorene automehaničarske, vulkanizerske radnje, frizerski i kozmetički saloni, od 4. maja (i 8. maja) kreće gradski i međugradski prevoz, istog dana biće otvoreni i kafići i restorani (uz sve mere zaštite), i tržni centri, od 11. maja u pojedinim vrtićima i školama organizuje se boravak dece čiji roditelji moraju da rade... Na Kosovu i Metohiji dozvoljeno je da se napolju dnevno provede 90 minuta, a najavljeno je da će tako biti do 4. maja.
DANAS U BEOGRADSKIM PARKOVIMA
HRVATSKA:
Na osnovu odluke Vlade Hrvatske, prva faza popuštanja mera protiv koronavirusa počela je u ponedeljak, 27. aprila. Prema njoj su, počele su da rade sve prodavnice, osim onih unutar tržnih centara i sve uslužne delatnosti, osim onih koje podrazumevaju bliski kontakt sa klijentima. Ponovo je uveden gradski i prigradski prrevoz i linije sa ostrvima koje nisu povezane trajketima. Otvorene su ustanove kulture, sportisti su počeli da treniraju... Vernici će u crkve ponovo moći od 2. maja, ali uz poštovanje svih preporuka zdravstvene struke.
Druga faza počinje 4. maja i obuhvata rad javnog i privatnog zdravstvenog sistema u punom opsegu, kao i uslužne delatnosti,u kojima se ostvaruju bliski kontakti sa klijentima.
Treća faza nastupa 11. maja i donosi najveće popuštanje. Omogućava okupljanje do 10 ljudi, rad trnžnih centara, rad predškolskih ustanova, nastavu od prvog do četvrtog razreda, rad sa decom sa smetnjama u razvojua. Omogućiće se rad u malim grupama u visokom obrazovanju. Ugostiteljski objekti moći će, uz poštovanje posebnih zdravstvenih mera, da posluju u baštama. Biće otvoreni i nacionalni parkovi i parkovi prirode. Popuštanje mera biće moguće samo ako to dozvoli epidemiološka situacija. Ako ne, najavio je premijer Andrej Plenković, sva ograničenja biće ponovo brzo vraćena.
CRNA GORA:
Od 21. aprila su u Crnoj Gori već ublažene neke mere, poput rekreativnih aktivnosti na javnim površinama (u parkovima), ali uz obavezno držanje socijalne distance. Sledi i dodatno ublažavanje mera. Od 4. maja biće omogućen rad za prodavnice, frizerskim i kozmetičkim salonima, fitnes centrima, knjižarama, stomatološkim ordinacijama, auto-školama, rent-a-car uslugama, muzejima i galerijama. Od tada će građani Crne Gore imati i obavezu da nose maske u zatvorenim prostorima. Ako druga faza bude uspešno savladana, od 18. maja će biti otvoreni kafići i restorani, plaže... Naravno, uz sve mere zaštite zdravlja.
BOSNA I HERCEGOVINA:
- Bosna i Hercegovina je ponovo uvela policijski čas, nakon što je povećan broj zaraženih. Policijski čas bio je snazi do 24. aprila, pa je ukinut. Međutim, nepovoljna epidemiološka situacija uslovila je ponovo uspostavljanje zabrane kretanja od 20 časova (važi tokom prvomajskih praznika). Na snazi je i dalje zabrana okupljanja, a rade prodavnice sa prehrambenom robom, apoteke i još neke prodavnice sa specijalizovanom robom.
SLOVENIJA:
Od 25. aprila su otvorene mehaničarske i vulkanizerske usluge, a od utorka 28. aprila ponovo su omogućena i venčanja, ali uz ograničen broj ljudi, uglavnom mladenci i kumovi. U Sloveniji je i dalje na snazi zabrana napuštanja matičnih opština, čije se ukidanje razmatra tek kao mogućnost za maj. Na snazi je i dalje zabrana javnih okupljanja (još od 20. marta). Zabranjeni su timski i masovni sportovi sa kontaktima, ali su dozvoljene određene sportske aktivnosti, poput golfa, tenisa ili boćanja. Ne rade ni bioskopi, galerije, muzeji... Slovenija je već izračunala koliko ova situacija košta svakog građanina.
SEVERNA MAKEDONIJA:
U Severnoj Makedoniji je od 17. aprila za još dodatnih 30 dana produženo vanredno stanje, što uključuje i policijski sat, za koji vlada još nije objavila predviđeni datum ukidanja. Od 23. aprila stupila je na snagu mera o nošenju zaštitnih maski u celoj zemlji prilikom odlaska u javni prostor.
GRČKA:
Grčka je 23. aprila produžila državnu zabranu kretanja do 4. maja. Svako dalje ublažavanje biće razmotreno tokom maja (i juna).
MAĐARSKA:
Mađarska početkom maja kreće u ozbiljnije ublažavanje mera izolacije, čime završava prvu fazu odbrane protiv pandemije, izjavio je 24. aprila premijer Viktor Orban. Sva crkvena slavlja i javna okupljanja su trenutno zabranjena, a umesto strogo uspostavljenog policijskog sata, biće donete nove mere koje će se primenjivati od 4. maja. Od 14. aprila nemački proizvođač luksuznih vozila "Audi" ponovno je pokrenuo pogone u Mađarskoj. Nemački proizvođač luksuznih automobila "Dajmler" i japanski "Suzuki" najavili su ponovo pokretanje proizvodnje u ograničenom obimu krajem ovog meseca.
RUMUNIJA:
Rumunija je uvela vanredno stanje 16. marta. U toj zemlji ima najviše preminulih u celom regionu. Vlasti su najavile da će mere biti produžene sve do 16. maja ,a od 15. maja biće uvedeno obavezno nošenje maski u javnom prevozu i drugim zatvorenim javnim prostorima. Ograničenja kretanja uvedena u okviru vanrednog stanja, biće ukinuta, dok su masovna okupljanja i dalje zabranjena.
BUGARSKA:
Bugarski parlament je, uprkos rekordno visokom nivou novih infekcija, u ponedeljak, 27. aprila počeo postepeno da ukida ograničenja pa je tako osam parkova u Sofiji otvoreno za roditelje sa decom mlađom od 12 godina, vlasnike pasa i ljude koji žele da vežbaju. Ako se ograničenja i preporuke ne poštuju, sve će ponovo biti zatvoreno, upozorio je premijer Bojko Borisov. Bugari su još 6. aprila izglasali ublažavanje nekih ograničenja i sankcija donetih u martu, uključujući otvaranje prodavnica.