U tom napadu hrvatskih paravojnih, vojnih i policijskih snaga 1. maja 1995. godine na Zapadnu Slavoniju, koja je bila pod zaštitom snaga Unprofora, za samo 36 sati ubijeno je 283 Srba, većinom civila, od kojih 57 žena i devetoro dece, a 15.000 ih je proterano sa svojih ognjišta.
Dok Srbija danas tuguje zbog ovog egzodusa i ubistva Srba, Hrvatska kao i svake godine veliče ovu zločinačku akciju.
Hrvatski predsednik Zoran Milanović danas je došao u Okučane na da slavi Bljesak, međutim zbog incidenta s natpisom "Za dom spremni" napustio je ceremoniju.
Milanović je odlučio napustiti ceremoniju nakon što je jedan muškarac istakao majicu s ustaškim natpisom.
"Jedan učesnik se skinuo u odoru sa znakom 'Za dom spremni' i ja u tome ne želim da učestvujem. To je namerna provokacija, smatram to gaženjem žrtava i sećanja na ovaj događaj. Ubuduće gde god bude ovakva situacija, ja u tome neću učestvovati”, rekao je Milanović.
Zajedničkim vencem i paljenjem sveća kod spomen-obeležja "Kristalna kocka vedrine" predsednik Republike Zoran Milanović, predsednik sabora Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković prema programu trebalo je da odaju počast poginulima u zločinačkoj akciji Bljesak.
Evo šta je Plenković rekao povodom Milanovićevog poteza:
"Njemu je neko javio da je neko od učesnika imao majicu s grbom HOS-a i on je otišao. To je njegova odluka. Pre nekoliko dana u Jasenovcu rekao je da treba baciti ploču koja je bila tamo, a danas više nije, nego je premeštena kod Novske. Ploča s imenima hrvatskih 'branitelja'. Od mene nikada ne biste čuli da bilo koju ploču s imenima 'branitelja' treba baciti. Naša je obaveza da ostanemo ovde", kazao je hrvatski premijer.
Ovim povodom oglasio se i Milorad Dodik koji je snažno pozdravio Milanovićevo napuštanje proslave zločinačke akcije Bljesak.
Prema podacima Dokumentaciono informativno centra Veritas, protiv Srba u Zapadnoj Slavoniji krenulo je više od 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga.
"Snage UN, koje su na vreme bile upozorene od hrvatskih generala, tada su se povukle, prepuštajući narod na milost i nemilost agresoru", saopšteno je ranije iz tog centra.
Narod Zapadne Slavonije krenuo je u egzodus prema Republici Srpskoj, a na putu prema "mostu spasa" do reke Save sustizale su ih - avionske bombe, maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci, podaci su tog centra.
Oko 1.450 pripadnika Srpske vojske Krajine je zarobljeno, većina na prevaru uz pomoć snaga UN.