• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bljesak: S jedne strane suze, s druge ponos

Dok su u Hrvatskoj danas 18. godišnjicu od operacije "Bljesak" proslavljali kao veliku vojnu pobedu, u Srbiji su u prvom planu ponovo sveće i suze za stradale.

U Crkvi svetog Marka u Beogradu danas je služen parastos za Srbe stradale u operaciji hrvatske vojske "Bljesak" u zapadnoj Slavoniji 1995. godine, u kojoj je ubijeno više od 280 Srba, a proterano oko 20.000 ljudi.

Služenju parastosa prisustvovali su i članovi Koalicije udruženja izbeglica, koji ističu da operacija "Bljesak" nije bila legitimna jer njen cilj "nije bilo samo uspostavljanje suvereniteta Hrvatske na tom području, već prisilno proterivanje srpskog stanovništva".

U operaciji "Bljesak", prema podacima Dokumentacionog centra "Veritasa", ubijeno je ili nestalo 283 Srba, među kojima 57 žena i devetoro dece do 14 godina, a sa svojih ognjišta je proterano oko 20.000 ljudi.

Posle služenja parastosa, predsednik "Veritasa" Savo Štrbac i predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta istakli su da odgovorni za te zločini još nisu procesuirani.

Štrbac je rekao novinarima da je prošle godine MUP Republike Srpske podne prijavu tužilaštvu BiH za ratne zločine protiv, kako je rekao, "celog vojnog političkog i policijskog vrha Hrvatske iz tog perioda".

"S njima sam prekjuče razmenio informacije - prošle godine je to još bilo u fazi analize, a sada je u fazi istrage", rekao je Štrbac, dodavši da se "ni tu nije baš odmaklo" u procesuiranju odgovornih.

Prema njegovim rečima, pretprošle godine i srpsko Tužilaštvo za ratne zločine je pokrenulo pretkrivični postupak za zločine nad Srbima u akciji "Bljesak" u selu Medari, "gde su masakarirane 23 osobe, među kojima 12 žena i troje dece do 11 godina".

Linta je rekao da porodice ubijenih i proteranih očekuju pravdu, a "mi smatramo da je konačno došlo vreme da Vlada Srbije stane iza proteranih Srba i da se otvori suštinski dijalog sa zvaničnim Zagrebom i da se procesuiraju svi odgovorni za ratne zločine".

"Mislim da tu važnu ulogu treba da ima naše Ministarstvo pravde i Tužilaštvo za ratne zločine", rekao je Linta dodavši da je "neprihvatljivo da Hrvatska 1. jula postane punopravni član EU, a da nemamo pravosnažne presude za operacije 'Bljesak' i 'Oluju'".

Tim povodom oglasilo se i Tužilaštvo za ratne zločine Srbije koje je danas saopštilo je da tesno sarađuje sa tužilaštvom Hrvatske na rasvetljavanju ubistva 21 srpskog civila prvog dana akcije "Bljesak", pokrenute na današnji dan 1995. godine.

"Od ukupno 12 osoba, neposredno i preko Službe MUP-a Srbije zaotkrivanje ratnih zločina, tužilaštvo je prikupilo obaveštenja o svim njima poznatim okolnostima smrtnog stradanja njihovih najbližih, prvog dana akcije 'Bljesak', 1. maja 1995. godine, kada je u Medarima ubijen 21 srpski civil", navodi se u saopštenju tužilaštva.

Na osnovu informacija o ekshumacji, obdukciji i identifikaciji stradalih u selu Medari kod Nove Gradiške, tužilaštvo je utvrdilo da najbliži srodnici većeg broja ubijenih imaju prebivalište u Srbiji i da su srpski državljani.

"U julu 2010. godine, na mesnom groblju u selu Medari, ekshumirano je 28 tela iz zajedničke grobnice nastale tokom akcije 'Bljesak', među kojima su deset žena i tri deteta, od kojih je najmlađe imalo osam godina", navodi se u saopštenju.

Na osnovu sumnje da je u Medaru izvršeno krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, prikupljena dokumentacija je, na osnovu Sporazuma o saradnji u progonu učinilaca krivičnih dela ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida, dostavljena hrvatskom tužilaštvu 15. juna 2012. godine.

Dok su u Srbiji prebrojavali žrtve, hrvatski državni vrh, na čelu s predsednikom Ivom Josipovićem i premijerom Zoranom Milanovićem, prisustvovao je i Okučanima obeležavanju 18. godišnjice "Bljeska".

"Bez akcija kakve su bile 'Bljesak' i 'Oluja' ne bi bilo slobodne Hrvatske, pa ni ove Hrvatske koja zagovara i promoviše sva ljudska prava i sva nacionalna prava", rekao je Josipović novinarima posle polaganja venaca kod Spomen krsta hrvatskim braniteljima, prenela je Hrvatska radiotelevizija.

On je dodao da je na svečanosti izraženo poštovanje prema velikoj pobedi hrvatske vojske i policije kojom je oslobođena zapadna Slavonija.

"Drago mi je da je ovde bila i delegacija Srpskog demokratskog foruma, to je znak da naše društvo ide prema pomirenju i pravoj evropskoj zajednici svih svojih građana", ocenio je Josipović.

Ministar branitelja Predrag Matić rekao je da se Hrvatska "ne naslađuje ničijim porazom, ali ima pravo da slavi svoju pobedu".

Tokom dvodnevne operacije "Bljesak", koja je počela 1. maja 1995. godine oko pet sati ujutro artiljerijskim napadom na Pakrac, hrvatska vojska preuzela je kontrolu nad zapadnom Slavonijom.

Prema izveštaju Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava (HHO) u akciji "Bljesak" ubijeno je 83 srpska civila. Od tog broja, njih 30 ubijeno je u napadima na izbegličke kolone, a 53 osobe su ubijene u svojim kućama.

Više hrvatskih nevladinih organizacija upozorilo je u utorak, uoči obeležavanja 18. godišnjice vojno-policijske akcije "Bljesak", da još nisu rasvetljeni i procesuirani svi zločini, uključujući I ubistvo 22 civila u selu Medari kod Nove Gradiške, među kojima je bilo troje dece i 11 žena.

Oni su u saopštenju istakli da bi utvrđivanje okolnosti i činjenica o stradanju žrtava i procesuiranje počinitelja zločina u Medarima, doprinelo priznavanju patnje žrtava i prekidanju spirale nasilja.

"Individualizacijom odgovornosti i distanciranjem od zločina, zajednica bi dobila priliku za smanjivanje tereta negativnog nasleđa prošlosti", zaljučuje se u saopštenju.

Akcija "Bljesak" prethodila je vojno-policijskoj akciji "Oluja" koja je usledila posle tri meseca.

(MONDO, agencije, foto: Tanjug, Nenad Milošević)

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Slobodan Milosevic

Sa jedne strane Haski sud i EU a sa druge pravda i istina. Ko ce pobediti?

Novi Varos - cistiliste

a trebao je to biti ljep dan, proslava prvog maja na izletima po psunju i kraj save. mjesto na slavlje, otisli smo iz nase slavonije i nikada se nismo vratili. mnogi moji rodjaci i komsije su ostavili kosti na krvavoj cesti gdje su po civilima iz sume podmuklo hrabri i cestiti hrvati komsije otvorili vatru iz obliznje sume pored puta samo 500metara od mosta na savi. a tako smo se svi tih dana radovali sto je proradio autoput i sto ce proraditi pruga, radovali smo se sto ce uskoro doci obecani mir i sto cemo u miru ponovo graditi dobre odnose sa hrvatima. a oni nama zabise noz u ledja, i taj zl

Vegeta iz zmajeve kugle

Večna slava žrtvama

special image