Nakon što su zvaničnici iz Srbije, ali i opozcione stranke, kao i Milorad Dodik iz Republike Srpske oštro reagovali na postupanje vlasti u Crnoj Gori prema sveštenim licima, oglasila se vladajuća stranka u Crnoj Gori - Demokratska partija socijalista - na čijem je čelu predsednik Crne Gore Milo Đukanović.
"Održavanje masovnih crkveno-političkih skupova za vreme epidemije korona virusa, poput onog (u utorak) u Nikšiću, suprotno propisanim merama, predstavlja ugrožavanje zdravlja građana naše države, koje nećemo dopustiti", navodi se u saopštenju DPS, povodom litije u Nikšiću koju je u utorak uveče predvodio vladika Joanikije.
Policija je privela vladiku Joanikija i još sedam sveštenika i odredila im pritvor od 72 sata. Potom su besni vernici i građani blokirali pojedine putne pravce. Od 11 sati danas bio je blokiran magistralni put Berane-Andfrijevica-Plav na severu Crne Gore, ali je policija, uz upotrebu sile, razbila blokadu.
Iz DPS poručuju da sve potencijalne posledice ovako neodgovornog ponašanja, i zdravstvene i ekonomske, isključivo će snositi država Crna Gora i njeni građani.
"Srbije se ovaj događaj tiče samo u toj meri što zvanični organizatori ovog skupa imaju sedište u toj susednoj državi, a političari koji su pozivali na skup, logističku i političku podršku dobijaju od srpskih zvaničnika", navodi se u saopštenju DPS.
LITIJA U NIKŠIĆU
PORUKA ZA SRBIJU: "KOD VAS BRANITE OKUPLJANJA, A OVDE IH PODSTIČETE"
Bilo bi, smatraju, primerenije da su srpski političari, koji insistiraju na poštovanju preporuka i mera zdravstvene struke u Srbiji, a zalažu se za kažnjavanje onih koji se o njih ogluše, iste kriterijume primenili i na jučerašnji događaj u Nikšiću u organizaciji SPC.
"Posebno ako se ima u vidu da je država Srbija, poslala upozoravajuću poruku Crkvi i zabranila masovne verske obrede, u trenutku kada je smatrala da će oni ugroziti zdravlje njenih građana", navodi se u saopštenju DPS.
Ovo je, inače, samo nastavak tenzija u Crnoj Gori, koje su počele odmah nakon usvajanja zakona o slobodi veroispovesti koje SPC i vernici i deo građana smatra neustavnim i načinom da država oduzme crkvenu imovinu. Zbog ovog zakona su i inicirani protesti širom Crne Gore, ali i u Srbiji, koji su "pauzirani" dok je u jeku bila epidemija korona virusa, a jedna od mera je i zabrana javnih okupljanja.