SPC u Crnoj Gori: Vlast neće dijalog, to je pokazala više puta!

Episkopski savet Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori objavio saopštenje u kojem ocenjuje da je vlast u Crnoj Gori "odustala od dijaloga". "Nastavljamo litije, odustanite od diskriminatorskog zakona", poruka vlastima u Crnoj Gori.

MONDO/Miljana Dašić

Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori i njeni vernici ne odustaju od borbe protiv Zakona o slobodi veroispovesti, koji smatraju kao "najavu podržavljenja crkve i njene imovine".

"U pitanju je klasična najava otimanja svetinja i stavljanja crkvenih poslova i crkvene organizacije - pod državnu upravu. Na taj način se najdirektnije i najbrutalnije u istoj meri krše i crkveni kanoni i Ustav ove zemlje, kao i međunarodno pravo. Zato danas stojimo pred celokupnom domaćom i međunarodnom javnošću, dižući svoj glas i kao građani i kao verujući ljudi", piše u saopštenju vrha SPC u Crnoj Gori.

Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković danas je objavio da su on i predsednik Crne Gore Milo Đukanović nedavno razgovarali sa mitropolitom Amfilohijem, kojem je ponuđeno da bude obustavljena primena Zakona o slobodi veroispovesti do izjašnjenja Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava i nastavak dijaloga, ali da je mitropolit, uprkos tome, pozvao na nastavak litija, a SPC nastavila kršenje zakona u svakoj prilici.

Vrh SPC u Crnoj Gori, međutim, ne veruje u iskrene namere predstavnika vlasti u Crnoj Gori.

"Iza nas je godinu dana od naše Trojičindanske zakletve, da ćemo braniti svoje svetinje. Iza nas je pola godine pokušaja da sa ovdašnjim vlastodršcima razgovaramo o izmeni neustavnog i diskriminatornog Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica. Na taj razgovor nas je pozivala naša ljudska i građanska savest i hrišćanska odgovornost, ali i sve relevantne međunarodne adrese. Pola godine slušamo verbalni pristanak državnih vlasti na dogovore i pregovore, a šta imamo u stvarnosti? Imamo odugovlačenje i zaobilaženje teme na jednoj, i očigledno sprovođenje ovog neustavnog zakona na drugoj strani! Ustvari, ova vlast, u ime demokratije, nastavlja delo komunističkih vlasti Crne Gore, koja je ubila mitropolita Joanikija i više od sto pravoslavnih sveštenika, osudila na jedanaest godina zatvora mitropolita Arsenija za 'propagandnu delatnost', srušila Njegoševu crkvu na Lovćenu i odagnala narod od crkve", piše u saopštenju objavljenom na sajtu Mitropolije.

Ocenjuje se da "najnovija zbivanja nedvosmisleno govore da je Vlada Crne Gore praktično odustala od dijaloga i pregovora".

"Prošlo je mesec dana otkako čekamo odgovor premijera Duška Markovića na mitropolitov dopis da se dijalog i pregovori nastave odmah posle objavljenog ublažavanja zdravstvenih mera početkom maja ove godine. Do danas ga nismo dobili! Izjava Blaža Šaranovića, direktora Uprave za imovinu, od 6. juna ove godine, jasno nam govori da država - ignorišući dijalog i pregovore - počinje  sprovođenje diskriminatornog zakona! Sprovoditi odredbe zakona čije je odredbe stručna javnost ocenila kao neustavne i diskriminatorne vređa ljudsku inteligenciju i grubo narušava duh elementarnog dijaloga i dogovora i osnovnih ljudskih prava. Očekivali smo, i bio je elementarni red, da će se državni organi suzdržati od bilo kakvih aktivnosti u vezi sa primenom ovog zakona - dok se pregovori ne bi okončali. Ali, ne samo da to nije učinjeno, već su svojim jednostranim pravnim aktivnostima državne vlasti potvrdile da nisu za pregovore ni dogovore, za koje su se do sada samo verbalno, pred domaćom i međunarodnom javnošću, navodno zalagale".

U saopštenju se ističe da ovih dana, crnogorska vlast privodi, hapsi i proteruje sveštenike i vernike SPC, ne praveći razliku između episkopa, sveštenika i laika, ali praveći neviđenu diskriminatornu razliku između crkvenih i drugih javnih skupova u Crnoj Gori.

"Uočljivo je diskriminatorno postupanje državnih organa prema verskim obredima u hramovima i ispred njih u odnosu na razna okupljanja na ulicama crnogorskih gradova, političkim skupovima (kako na burnim državnim proslavama tako i na mirnim građanskim demonstracijama), zatim po tržnim centrima, diskotekama, gradilištima, u državnim organima (dovoljno je pogledati ovih dana gužve u institucijama koje izdaju lična dokumenta). Međutim, sankcionišu se i u korišćenju svojih prava se sprečavaju samo pravoslavni episkopi, sveštenici i vernici! Tokom zvaničnog trajanja epidemije bolesti COVID-19 u Crnoj Gori, zdravstvene mere su selektivno primjenjivane i bile su negativno i represivno usmeravane samo prema našim verskim obredima. Zbog toga je priveden mitropolit Amfilohija, pritvoren episkop Joanikije i drugih naših sveštenika, a evo i do proterivanja sveštenika - prvi put u istoriji Crne Gore - koji su, prethodno, sa najviših državnih adresa, proglašeni za 'ilegalce', 'okupatore' i 'neprijatelje države'", piše u saopštenju.

Na osnovu svega ovoga, Episkopski savet SCP u Crnoj Gori izvodi zaključak da ne postoje razlozi zbog kojih bi mogao da očekuje dobronameran i častan odnos aktuelnog režima prema crkvi.

"Naprotiv, jasno nam je šta bi čekalo naše svetinje da se kojim slučajem njih domogne ova vlast. To su, uostalom, dokazali i pokazali i ovih dana: nedavnom prodajom akcija preduzeća 'Sveti Stefan hoteli', kojem, nažalost, nepravedno i bezakono pripadaju i ostrvski hramovi, kao i donošenjem odluke o prodaji drevne vodenice manastira Svete Trojice u Pljevljima. Svojim diskriminatornim i nejednakim delovanjem državna vlast pospešuje i versku netrpeljivost i nesigurnost u sredinama gde pravoslavni čine izrazitu manjinu lokalnog stanovništva", dodaje se u saopštenju.

Za kraj je poručeno da će litije biti nastavljene od 14. juna u svim hramovima crnogorskih gradova i na "istim onim ulicama na kojima su se ovih dana mogla videti i druga masovna okupljanja - protesti, državne proslave i obične šetnje građana".

"Trudićemo se, kao i do sada, da prilikom organizacije litija poštujemo zakonske odredbe o javnim okupljanjima. Naše litije idu ka ostvarenju četiri cilja: mir, ljubav, pravda i bratsko pomirenje! I taj ćemo cilj postići, uz Božiju pomoć", poruka je vrha SPC u Crnoj Gori.

Vlast u Crnoj Gori ponovo je pozvana da odustane od zakona, koji je ponovo ocenjen kao "neustavan i diskriminatorski", kao i da "odustanu od svojih jednostranosti i inata, i da državu sa njenim pravnim poretkom, gradimo zajednički, u dogovoru, poštujući Ustav i Božiju pravdu".

"Pozivamo ih na bratsku slogu i pomirenje, na isceljenje od bratomržnje, ali istovremeno, kao sveštenstvo i monaštvo Srpske Pravoslavne Crkve u Crnoj Gori poručujemo, potvrđujući svenarodnu zakletvu: NE DAMO SVETINjE!".