Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas" podseća da je hrvatska vojska 9. septembra 1993. godine iznenada izvršila agresiju na srpska sela Divoselo, Čitluk i Počitelj, smeštena južno i jugoistočno od Gospića u Medačkom džepu, koja su se 18 meseci nalazila pod zaštitom UN.
Hrvatska vojska je pljačkala, palila, rušila kuće, trovala bunare, ubijala i masakrirala civile, vojnike i milicionere. Ubijeno je 88 Srba od kojih 46 vojnika, šest milicionera i 36 civila. Među žrtvama je bilo 17 žena, dok je ubijeno i 26 civila starijih od 60 godina.
"U ovoj akciji uopšte nije bilo ranjenika i ta činjenica, kao i rezultati pregleda tela žrtava - razbijene lobanje, mnogobrojne prostrelne rane iz neposredne blizine, odsečeni delovi tela, ljudi živi bacani u vatru - upućuju na zaključak da se radilo o sistematskom ubijanju zarobljenih i ranjenih", navode iz "Veritasa".
Sva tri srpska sela su opljačkana, a zatim sravnjena sa zemljom po sistemu spržene zemlje.
"Ono što nisu uspeli u nastupanju, pobili su i uništili u povlačenju, koje je, uz posredovanje UNPROFOR-a, potrajalo do 17. septembra", naveo je "Veritas".
Hrvatska je po završenoj akciji predala srpskoj strani 52 tela, a pripadnici UNPROFOR-a su, nakon što su u direktnoj borbi ušli u ovo područje, izvukli još 18 tela.
Istražioci Haškog tribunala su u maju 2000. godine pronašli još 11 leševa skrivenih u jednoj septičkoj jami.
Od ukupno 84 pronađena posmrtna ostatka, još je sedam neidentifikovano. Na listi nestalih vodi se još 11 lica, među njima sedam civila prosečne starosti 71 godinu, od kojih su četiri žene.
Za zločine počinjene u akciji Haško tužilaštvo je optužilo trojicu hrvatskih generala - Rahima Ademija, Janka Bobetka i Mirka Norca, dok je istraga protiv Petra Stipetića obustavljena.
Bobetku zbog bolesti optužnica nije ni uručena, a od izručenja Hagu spasila ga je smrt u aprilu 2003. godine.
Županijski sud u Zagrebu je u maju 2008. godine optuženog Ademija, vršioca dužnosti komadanta Zbornog područja Gospić, oslobodio svih optužbi.
Optuženog Norca, komadanta operacije "Džep `93", sud je proglasio krivim za nesprečavanje, a time i za podržavanje i ohrabrivanje ubistava četiri civila i pljačkanje imovine, kao I za ubijanje i mučenje po jednog ratnog zarobljenika.
Osuđen je ga na jedinstvenu kaznu zatvora od sedam godina, koju mu je Vrhovni sud smanjio na šest godina, podsjeća "Vetritas".
U aprilu 1991. godine u Divoselu je živelo 344, u Počitelju 307, a u Čitluku 129 žitelja, skoro svi srpske nacionalnosti.
U Divoselu danas ne živi niko, u Počitelju dve starice, a u Čitluku četiri porodice sa ukupno deset članova.
(MONDO/Srna)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.