OVO SE NIKAD NIJE DESILO DOSAD - TEMPERATURA MORA NA MLJETU JE 30 STEPENI! Naučnici upozoravaju na strašne posledice

Nezapamćene temperature mora na Mljetu, čak 30 stepeni.

youtube/proiecte de case noi/screenshot

Visoke temperature mora u Hrvatskoj - već dva dana na Mljetu je zabeleženo neverovatnih 30 stepeni. U Dubrovniku temperatura vode bila je 29 stepeni, na Lastovu, Krku i u Splitu 28. Ove temperature zaprepastile su i naučnike koji sa nevericom gledaju kako se brzo menja sastav stanovnika Jadranskog mora, prenosi HRT.

Od 2016. zbog globalnih klimatskih promena naučnici upozoravaju da se pojavljuju neobične ribe i meduze koje iz toplih mora preko Sueckog kanala i Gibraltarskog moreuza dolaze u Sredozemno a onda i u Jadransko more.

"Potreban je globalni napor da se u svetu zaustavi rast temperature i vazduha i mora. Ono što nam izgleda kao mala promena, deo stepena ili jedan stepen je zapravo velika promena za zajednice u moru i zapanjeni smo količinom promena", ističe prof.dr.sc. Marcelo Kovačić iz Prirodnjačkog muzeja u Rijeci.

Jadransko more i dalje pripada kategoriji najčistijih mora, ističu naučnici. Što se tiče evropskog proseka, Hrvatska je u proseku bolja 10 posto u odnosu na druge EU obale, rekla je je prof.dr.sc. Darija Vukić Lušić s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Sve je verovatnije da budući naraštaji neće znati za sardele i papaline, nego za, nama egzotične, primerke tropskih ribica, prenosi HRT.Temperatura mora u Dubrovniku juče je bila 29 stepena, samo dva stepena niža od temperature vazduha.

"Temperatura je jedan od glavnih regulatora svih biohemijskih procesa u živim organizmima pa tako i životu u moru. Trend u svakom slučaju nije dobar. Nezabeleženi podatak do sada. Ako se ovako nastavi i ta temperatura prodre u dublje slojeve, svakako može izazvati stvarno velike posledice na živi svet, pre svega na organizme koji žive na morskom dnu. Oni su jako osetljivi. Ako visoka temperatura prodre u njihovo stanište, to je za njih smrt", rekao je Davor Lučić sa Instituta za more i priobalje, sa Univerziteta u Dubrovniku.

Kada je reč o novim vrstama koje u Jadran dolaze zbog zagrevanja mora, Lučić kaže da je to opasno jer su svi ti organizmi uljezi.

"Sredozemno je pitomo, mirno more, bez opasnih organizama, ali od proboja Sueckog kanala i zbog klimatskih uslova kakvi su danas, tropske i suptropske vrste dolaze. Dolaze u ambijent koji je njihov domaći ambijent. To je takav trend zadnjih 30 godina. Pogotovo istočno Sredozemlje, odakle odlaze i u Jadransko more. Ima riba, planktonskih vrsta koje su se odomaćile", zaključio je.

(MONDO)