Naime, ranije danas, kompanije Napred Razvoj, Jopag AG i Montinvest properties, su objavile obaveštenje o nameri da će dati ponudu malim akcionarima Energoprojekta da otkupe njihove udele.

Ponudu sa cenom trebalo bi da daju u roku od 15 dana od objavljivanja obaveštenja.

Za to vreme i u tom periodu, kako saznaje Tanjug, nemaju prava da glasaju, odnosno da učestvuju u odlučivanju Skupštine akcionara Energoprojekta, tako da danas nisu učestvovala u glasanju o poverenju o rukovođenju kompanijom.

Epilog celog ovog slučaja, o kojem se već duže piše u medijima, o mogućnosti promene vlasništva u Energoprojektu, odnosno "neprijateljskom preuzimanja" (izraz sa razvijenih zapadnih tržišta kapitala kada kompaniju kupuje novi vlasnik uz protivljenje menadžmenta ili nekog velikog manjinskog vlasnika), biće poznat tek nakon završetka procesa započetog ponudom akcionarima.

Kompanije Napred razvoj, Jopag i Montinvest properties, potpisale su sporazum kojim se obavezuju da će zajednički delovati kada je reč o davanju ponude za preuzimanje akcija Energoprojekt holdinga, saopštile su te kompanije, istovremeno optužujući rukovodstvo Energoprojekta da im "ugrožava pravo da celishodno zaštite svoj interes".

Sporazum je, kako je navedeno u saopštenju, potpisan juče na inicijativu Montinvest properties a.d Beograd, a potpisnici su jednoglasno konstatovali da im nije omogućen transparentan uvid u poslovanje društva, što je pravo vlasnika (bio to i manjinski)prema zakonu.

Zato, kako su rekli, nisu u mogućnosti da obezbede učešće u organima upravljanja, jer im je time ugroženo pravo da na celishodan način zaštite svoje interese kao akcionari sa 35,18 odsto učešća u kapitalu emitenta (Energoprojekt).